Güvenlik Zaafiyeti var...

İnsan Hakları Derneği Heyeti Dörtyol’da meydana gelen olaylarla ilgili yaptığı inceleme raporunu kamuoyuna açıkladı...
Güvenlik Zaafiyeti var...
... http-equiv="Content-Type" ..."text/html; charset=utf-8">... name="ProgId" ..."Word.Document">... name="Generator" ..."Microsoft Word 14">... name="Originator" ..."Microsoft Word 14">
İnsan Hakları Derneği Heyeti Dörtyol’da meydana gelen olaylarla ilgili yaptığı inceleme raporunu kamuoyuna açıkladı.
İHD MYK Üyesi ve Akdeniz Bölge Temsilcisi Av. Beyhan Günyeli, İHD MYK Üyesi Av. Ömer Ayaz, İHD Adana Şube Başkanı Aydın Sincar, İHD Mersin Şube Başkanı Ali Tanrıverdi ve İHD Hatay Şube Başkanı Mithat Can’dan oluşan heyetin açıkladığı raporda, “Olayların başlamasında etkili olan dört polisin öldürülmesi olayının kentte yaşayan Kürtlerle her hangi bir ilgisinin olmadığını, olayın faillerinin kentte yaşayan Kürtler olmadığını fakat olaydan sonra bazı çevrelerin gerek ekonomik, gerekse de, Kürtlerin kentte yaşıyor olmasındaki rahatsızlığı sonucu kentte yaşayan Kürtlerin evlerine, işyerlerine, parti binalarına ve canlarına yönelik ciddi bir saldırı ve linç girişiminde bulunulmuştur.” denildi.
Raporda, “Yerel yöneticiler yeterince olaya müdahil olmamışlardır. Özellikle kolluk kuvvetleri olayı engellemektense seyretmeyi tercih etmiştir, güvenlik güçleri ciddi bir zafiyet içerisine girmiş, buna da insanların gergin ve üzgün olmasını neden göstermiştir.
Olayların birinci günden nereye varacağı bilinmesine rağmen, önleyici her hangi bir tedbir alınmamıştır. Kitle dağıtılmamıştır. İlçede yapılan araştırmada 40 civarında işyerinin tahrip edildiği tarafımızdan görülmüştür. BDP binasının içindeki eşyalarla birlikte yakıldığı, çelik kapısının balyozlarla kırıldığı tespit edilmiştir.
Tahrip edilen iş yerlerinin büyük çoğunluğunun, parti binasının Kürtlere ait olduğu da bunun önceden planlandığı izlenimi yaratmıştır.
Tahrip edilmiş işyerlerin, tahrip edildiği gibi kaldığı, iş yeri sahiplerinin linç ediliriz korkusuyla iş yerlerine sahip çıkamadıkları tespit edilmiştir.
Kürt kökenli insanlar iş yerlerine gidemediklerini, herhangi bir provokasyona sebep olmamak için kent merkezine inemediklerini, birkaç kişi bir arada dolaşmadıklarını ifade etmişlerdir. Bu tarafımızca da tespit edilmiştir.
Mağdurların can ve mal emniyeti ve geleceğe yönelik kaygılarının çok güçlü olduğu bu anlamda tehlikenin potansiyel olarak devam ettiği tespit edilmiştir.
Dörtyol İlçesi’nde uzun zamandır ülkücü örgütlenmenin el altından devlet destekli sürdürüldüğü, Kürtler ve Türkler arasında yaşanan sıradan adli vakalarda bile ülkücü kesimin bu durumu fırsat bilip Kürtlere saldırdığı, daha önce de benzer provokasyon yapıldığı tespit edilmiştir.
Kürtlerin yaşadığı saldırı ve linç girişimlerinden sonra kamuoyuna bilgi aktarımının başta Valilik olmak üzere, yetkililerce engellendiği, Hatay Valiliği’nce yapılan ve basında yer alan ‘vatandaşlarımızda oluşmuş infial anlayışla karşılanmalıdır’ açıklamasının durumun ciddiyetinin yetkilerce kavranmadığı, ırkçı, milliyetçi kesimlerin bu tür söylemlerle cesaretlendiği tarafımızca tespit edilmiştir.
Gerek kamera görüntüleri, gerekse fotoğraflardan kalabalığı yönlendiren ve olayları çıkaran kişiler tespit edilebilecek durumda iken böylesi bir tespitin yapılmadığı, olayla ilgili bir tutuklamanın olmadığı, kolluğun işlediği suçlarda uygulanan cezasızlık politikasının ırkçı-milliyetçi gruba da uygulandığı tespit edilmiştir.
Çevre il ve ilçelerden kent merkezine mesaj ve telefonlarla binlerce kişi çağrılırken yetkilerin bu ırkçı toplanmaya göz yumdukları, ırkçı-milliyetçi kesimlere yetkililerin müsamaha gösterdikleri tarafımızca tespit edilmiştir.
Olay günü içmelerden dönerken dört polisin öldürülmesi olayının faili olarak durdurulan, Emniyetin bahçesinde silahla yaralanan ve linç edilmekten zor kurtulan yaralı Mehmet Bozkurt ile Radikal Gazetesi’nde yayınlanan röportajının ardından Adana Numune Hastanesi’nde yaptığımız görüşmede, Bozkurt’un tedirgin olduğu, baskı altında olduğu ve konuşmak istemediği tarafımızdan tespit edilmiştir”
HEYETİN ÖNERİLERİ
Etkin bir soruşturmanın adil bir yargılamaya zemin hazırlayacağı ve bu tür olayların önlenmesinde önemli bir rol oynayacağı kuşkusuzdur. Gerek yaşanan bu acı olay, gerekse Türkiye gündemini meşgul eden benzer olaylarda bildiğimiz soruşturma ve araştırma eksikliğinin, isteksizliğinin bu olayda yaşanmamalı, olay ayrıntılı ve etkili bir soruşturmaya tabi tutulmalıdır.
Belediye Başkanının Kürtlere karşı ayrımcı politikalar güttüğü ve çevre il ve ilçelerden belediye araçlarıyla yürüyüşe katılmak için insan taşıdığı iddiaları araştırılmalıdır.
Zararların tazmini için ciddi bir çalışma yapılmalıdır. Mağduriyetler derhal giderilmelidir.
Olayların büyümesinin önüne geçemeyen ve zafiyet içinde olan yetkililer hakkında derhal kapsamlı soruşturmanın açılması sağlanmalıdır.
Basında yayınlanan Hatay Valisi’nin infialin anlayışla karşılanması yönündeki beyanlarını kabul edilemez buluyoruz. Vali hakkında derhal kapsamlı soruşturma açılması ve Vali’nin açığa alınması sağlanmalıdır.
Bu bağlamda TBMM derhal bir inceleme komisyonu oluşturarak bölgede meydana gelen olayları bütün ayrıntılarıyla açığa çıkarıp, olayın bu noktaya gelmesine sebebiyet veren kişi ve kamu görevlileri hakkında inceleme ve soruşturma başlatılmasını sağlamalıdır.
Güvenlik Zaafiyeti var... haberi 11 Ağustos 2010 00:00 tarihinde firmarehberim.com kaynak gösterilerek Yerel kategorisine Hatay tarafından  140200 kişi tarafından okunmuş 0 kişi tarafından beğenilip 0 kişi tarafından da beğenilmemiştir.

Hatay Firma Rehberi Firmanı Ücretsiz Ekle
Hatay Temsilcimiz olun Ek Geliriniz Olsun
Hatay Radyoları Canlı Radyo Dinle
Hatay İlanları Ücretsiz İlan Ekle
Hatay Yemek Tariflerini Ekle
Hatay Tvlerini Canlı İzle