HABİB-İ NECCAR HAZRETLERİ ANMA ETKİNLİKLERİ

Antakya’lı bir Allah dostu olan, Kuran-ı Kerim’de Yasin Suresi’nde övülen müjdelenen şehid Habib-i Neccar Hazretleri’ni daha iyi tanıma, tanıtma ve anlatma adına Antakya Belediyesi, Habib-i Neccar Hz. ve Camii’ni Tanıtma Derneği ile Habib-i Neccar Eğitim ve Kültür Vakfı ve 10 sivil toplum kuruluşu işbirliğiyle 22-25 Mayıs tarihleri arasında şehrimizde düzenlenen “Habib-i Neccar Hz. Anma Etkinlikleri” başladı.

HABİB-İ NECCAR HAZRETLERİ ANMA ETKİNLİKLERİ

Antakya Belediyesi, Habib-i Neccar Hz. Camii’ni Tanıtma Derneği, Habib-i Neccar Eğitim ve Kültür Vakfı ve 10 sivil toplum kuruluşu işbirliğiyle gerçekleştirilen etkinliklerle Antakyamızda ve çevresinde, iman ve gönül evimizdeki yeri, maneviyatı bambaşka olan Habib-i Neccar Hazretleri’nin şehrimize, ülkemiz ve tüm dünya insanlarına daha iyi anlatılarak tanıtımının sağlanması hedefleniyor.

Antakya Meclis Kültür ve Sanat Merkezi’nde düzenlenen törenle başlanan Habib-i Neccar Hazretleri’ni anma etkinlikleri açılışına vatandaşların ilgisi yoğundu. Çok sayıda vatandaşın katılım gösterdiği ve büyük beğeni ile izlediği etkinliklere Kur’an Tilaveti ile başlandı. Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve yöneticilerin de yer aldığı etkinliklerde günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Başkan Savaş yaptı. Savaş konuşmasında cennet vaat edilen Habib-i Neccar Hazretleri için bundan sonra her yıl anma etkinlikleri düzenleneceğini belirterek, “Hem Hıristiyan alemi hem de İslam alemi tarafından çok iyi bilinen Habib-i Neccar Hazretlerini anmak üzere sivil toplum kuruluşları ile birlikte ilk defa böyle bir etkinlik düzenledik. Habib-i Neccar Hazretlerinin ismine yakışır bir anma programı oluşturduk. Konya’nın nasıl Mevlanası varsa, bizimde Habib-i Neccar Hazretlerimiz var. Bunu ülkemize, dünyamıza en iyi şekilde tanıtmamız ve yaşadığımız kentin adını duyurmamız gerekir. Habib-i Neccar Hazretlerini anma etkinlikleri dolu dolu geçecek bir programa sahipti. Ama geçtiğimiz günlerde Reyhanlı ilçemizde ve Tanışma Köylerinde yaşanan hadiselerden dolayı anma etkinlikleri programında bir takım revizyonlar yaparak, bazı konser etkinliklerini programdan çıkardık. Reyhanlı ilçemizde ve Tanışma Köyünde yaşamlarını yitiren vatandaşlarımıza bu vesileyle bir kez daha Allah’tan rahmet, yaralılarımıza Allah’tan acil şifalar ve ailelerine sabır diliyorum. İnşallah bir daha bu tür kötü günler yaşamayız” dedi.
 
Başkan Savaş’ın konuşmasının ardından Gözyaşı Geceleri grubu sahne aldı. Habib-i Neccar Hazretlerini anma etkinlikleri kapsamında Antakya Meclis Kültür ve Sanat Merkezi’ni hınca hınç dolduran izleyenler, büyük bir huşu içerisinde maneviyat yüklü Gözyaşı Geceleri adlı tiyatro gösterisini izleme imkanı buldu.22-25 Mayıs tarihlerinde düzenlenecek Etkinlikler kapsamında; konferanslar, Kur’an Ziyafeti ve Hatim Duaları, Gözyaşı Geceleri, sempozyumlar düzenlenecek. Etkinlik programı şu şekilde devam edecek…
23.05.2013 - Perşembe
Saat: 21:30 - Habib-i Neccar Camii - Kur'an Ziyafeti ve Hatim Duası
Musa Esatoğlu- Mustafa Öcal - Hüseyin Seraslan - Faruk Yaldız
24.05.2013 - Cuma
Saat:11:30 – Program Açılışı (Habib-i Neccar Camii)
Saat:13:30 - Habib-i Neccar-Fatih-Takva Ömer-
Hatice Ana - Ulu ve Kampus Cami- Etli Pilav İkramı
Saat:14:00 - Ant.Bld.Semt Pazarı Kompleksi Konferans Salonu – (Bayanlara Özel Konferans)
Konu : Bilim Çağında Aile ve Gençlik Problemleri ve Çözümleri – Nurten Ceceli (Aile Eğitim Uzmanı).
Konu: Modern Zamanlarda Aile Yapısı ve Kadın – Doç.Dr. Sevgi Kurtulmuş.
25.05.2013 - Cumartesi
Saat: 14:00 Anemon Oteli – Sempozyum
Konu: Her yönüyle Habib-i Neccar Hazretleri – Prof.Dr. Ali Akpınar, Prof.Dr. Mustafa Aşkar, Doç.Dr. İsmail Taşpınar, Yrd.Doç.Dr. Gürhan Bahadır, Dr. Yasin Yılmaz.