HABİB-İ NECCAR HAZRETLERİ ANMA TÖRENİ

Antakya’lı bir Allah dostu olan, Kuran-ı Kerim’de Yasin Suresi’nde övülen müjdelenen şehid Habib-i Neccar Hazretleri’ni daha iyi tanıma, tanıtma ve anlatma adına bir anma töreni düzenlendi.

HABİB-İ NECCAR HAZRETLERİ ANMA TÖRENİ
Antakya Belediyesi, Habib-i Neccar Hz. ve Camii’ni Tanıtma Derneği ve Habib-i Neccar Eğitim ve Kültür Vakfı İşbirliğiyle ve 10 farkı derneğinde katkısı ile şehrimizde düzenlenen "Habib-i Neccar Hz. Anma Etkinlikleri” çerçevesinde düzenlenen Habib-i Neccar Camii’nde düzenlenen anma programına, Hatay Vali Yardımcısı Kadim Doğan, Antakya Belediyesi Başkan Vekili Serdar Güven, İl Müftü Vekili Cafer Erol, HESOB Başkanı Kadir Teksöz, Ak Parti Merkez İlçe eski Başkanı Kudret Özbakış, Sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Habib-i Neccar Camii’nin bahçesinde Şerif Tosun’un okuduğu Kuran-ı Kerim tilavetiyle başlayan anma programında yapılan konuşmalarda Habib-i Neccar Hazretleri’nin Hatay için önemli olan manevi değeri ve kişiliği anlatıldı. Antakya Belediyesi Başkan Vekili Serdar Güven, Anadolu’nun ilk camisi olan Habib-i Neccar Camii’nde böylesine anlamlı bir etkinlikte bulunmaktan dolayı çok mutlu olduğunu ifade ederek, “Belediye Başkanımız Doç.Dr.Lütfü Savaş Ankara’da Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın düzenlemiş olduğu toplantıda bulunduğundan şu an bu programa katılamadı.
 
Sizlere Başkanımız Savaş’ın sevgi ve saygılarını sunuyorum” dedi.Başkan Vekili Güven, Belediyecilik hizmetlerinin yanı sıra şehrin tarihine ve manevi değerlerine sahip çıktıklarını ifade ederek, “Bu anlamda hazırlanan her projenin içinde olduk ve destek verdik. Bu anma etkinlikleri ile amacımız, Habib-i Neccar Hazretleri’ni önce kendi şehrimizde, daha sonra Ülkemizde ve daha sonra Dünya’da tanıtmaktır. Bu vesile ile şehrimizi Dünya’ya tanıtmayı hedefliyoruz. Önümüzdeki yıllarda çok daha görkemli programlar ile anma etkinlikleri yapacağız. Komitemizde görev alan herkese emeklerinden dolayı teşekkür ediyorum” dedi. Vali Vekili Kadim Doğan yaptığı konuşmada, şehrimiz için büyük bir manevi değer olan Habib-i Neccar Hazretleri’ne iki semavi din insanları tarafından saygı duyulduğuna dikkat çekerek, “Habib-i Neccar Hazretleri, önümüzdeki yıllarda üniversite içinde yada cami civarında oluşturulan bir mekanda vakfın yaptığı çalışmalar ile daha iyi tanıtılacak ve halka anlatılacak. Bu anma programında emeği geçen herkesi tebrik ediyorum” dedi. İl Müftü Vekili Cafer Erol yaptığı konuşmada, Habib-i Neccar Hazretleri’nin birlik ve beraberliğin semboli manevi bir şahsiyet olduğunu ifade etti ve Habib-i Neccar Hazretleri’ni sevdiklerini söyledi. Müftü Vekili Erol daha sonra dua ile konuşmasına son verdi. Konuşmaların ardından Habib-i Neccar Camii içinde bir konferans gerçekleştirildi. Konferansa konuşmacı olarak Gaziantep Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Ali Akpınar katıldı.Büyük ilgi gören konferansın ardından vatandaşlara etli pilav ikramı yapıldı.