HABİB -İ NECCAR HZ ANMA ETKİNLİKLERİ

Antakya Belediyesi, Habib-i Neccar Hz. ve  Camii’ni Tanıtma Derneği ve Habib-i Neccar Eğitim ve Kültür Vakfı İşbirliğiyle 22-26 Mayıs’ta şehrimizde   “Habib-i Neccar Hz. Anma Etkinlikleri” düzenlenecek.

 
HABİB -İ NECCAR HZ ANMA ETKİNLİKLERİ
5 gün sürecek etkinliklerde konferanslar, konserler, anma yürüyüşü, Kur’an Ziyafeti ve Hatim Duaları, Gözyaşı Geceleri, fidan dikimi, ikramlar, sempozyumlar ve çeşitli etkinlikler düzenlenecek.Antakya Belediyesi, Habib-i Neccar Hz. ve Camii’ni Tanıtma Derneği ve Habib-i Neccar Eğitim ve Kültür Vakfı İşbirliğiyle gerçekleştirilecek etkinliklerle Antakyamızda ve çevresinde, iman ve gönül evimizdeki yeri, maneviyatı bambaşka olan Habib-i Neccar Hazretleri insanlara, kamuoyuna ve tüm dünyaya daha iyi anlatılacak ve tanıtılacak. Etkinliklerde düzenlenecek sempozyum ve konferanslarda akademisyen ve bilim adamları tarafından Habib-i Neccar Hazretleri anlatılacak.Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr.Lütfü Savaş anma etkinlikleri ile ilgili yaptığı açıklamada; “Belediyecilik yalnızca altyapı, yol, asfalt, kaldırım, park yapmak değil, asli olan bu görevlerinin yanında hizmet ettiği şehrin tarihine, kültürüne, maneviyatına, mirasına sahip çıkmak ve medeniyet birikimini yaşatarak gelecek nesillere aktarmaktır.    Hizmet dönemimizde bu bilinç ve sorumlulukla hareket ederek, tarihi geçmişi çok eski yıllara dayanan şehrimizin, maneviyatını, zengin medeniyet birikimini, tarihini, kültürünü yaşatma adına etkinlikler tertiplemeye özen gösterdik. Antakya’lı bir Allah dostu olan Habib-i Neccar, biz Müslümanlar için bir inanç abidesi ve Kur’an-ı Kerim’de Yasin Suresinde övülen şehidimizdir.Her metrekaresinden adeta tarih fışkıran, medeniyetler, Peygamberler ve evliyalar şehri Antakyamızda ve çevresinde, Habib-i Neccar Hazretlerinin iman ve gönül evimizdeki yeri, maneviyatı başkadır. Anma etkinliklerinde Allah inancı uğrunda şehit olan ve Allah’ın bir melek vasıtasıyla “Gir Cennete” diyerek cennetle müjdelenen Habib-i Neccar Hazretlerini insanlarımıza, ülkemize ve tüm dünayaya yakından tanıtma ve anlatma fırsatı bulacağız. Etkinliklere emeği geçenlere şimdiden teşekkür ediyorum. Antakya Belediyesi, Habib-i Neccar Hz. ve Camii’ni Tanıtma Derneği ve Habib-i Neccar Eğitim ve Kültür Vakfı olarak tüm hemşehrilerimizi 22-26 Mayıs’ta düzenlenecek olan ‘Habib-i Neccar Hz. Anma Etkinlikleri’ne’ davet ediyoruz” dedi.22-26 Mayıs’ta düzenlenecek olan Habib-i Neccar Hazretleri Anma etkinliklerinin programı ise şu şekilde belirtildi;
Habib-i Neccar Hazretleri Anma Etkinlikleri Programı (22-26 Mayıs Antakya)
            22.05.2013 Çarşamba: Gözyaşı Geceleri Tiyatro Grubu – Yer: Meclis Kültür Salonu - Saat 14:00 ve 20:00.
            23.05.2013 Perşembe: Kur’an Ziyafeti ve Hatim Duası – Yer: Habib-i Neccar Camii – Saat 21:30.
            24.05.2013 Cuma: Anma Yürüyüşü – Yer: Makam’dan Camiye – Saat: 10:30.
                                   Etli Pilav İkramı – Yer: Habib-i Neccar Camii, Fatih Camii, Takva Ömer Camii, Hatice Ana Camii, Ulu Camii, Kampüs Camii -  Saat 13:30.
                                   Konferans (Bayanlara Özel) – Yer: Antakya Belediyesi Semt Pazarı Konferans Salonu – Saat: 14:00.

                                   Ney Dinletisi –

                                   Bilim Çağında Aile ve Gençlik Problemleri ve Çözümleri – Nurten Ceceli (Aile Eğitim Uzmanı).

                                   Modern Zamanlarda Aile Yapısı ve Kadın – Doç.Dr. Sevgi Kurtulmuş.
            24.05.2013 Cuma: Konferans ve Konser – Hayatı Kur’an ile Anlamlandırmak, “Bir örnek olarak Habib-i Neccar (Hz.)” – Prof.Dr. Ali Akpınar (Konferans), Mustafa Demirci (Konser). Yer: Antakya Belediyesi Semt Pazarı Konferans Salonu – Saat: 20:00.
            25.05.2013 Cumartesi: Sempozyum – Konu: Her yönüyle Habib-i Neccar Hazretleri – Prof.Dr. Ali Akpınar, Prof.Dr. Mustafa Aşkar, Doç.Dr. İsmail Taşpınar, Yrd.Doç.Dr. Gürhan Bahadır, Dr. Yasin Yılmaz - Yer: Aneman Oteli Konferans Salonu -  Saat: 14:00.  
            26.05.2013 Pazar: Hatıra ormanı fidan dikimi – Yer: Habib-i Neccar Dağı – Saat 10.00.            FİNAL GECESİ: Konser – Yer: Atatürk Stadyumu – Saat: 20:00.
                                   Reha Yeprem (Sunum – şiir), Mustafa Esatoğlu (Kur’an ziyafeti), Taha (İlahi), Eşref Ziya Terzi (Ezgi), Hasan Sağındık (Ezgi).