HAC KURASINDA ADI ÇIKMAYANLAR İÇİN RAMAZAN UMRESİ

 İl Müftüsü Mustafa Sinanoğlu, Ramazan'da yapılan umrenin bir hacca bedel olduğunu söyledi.
HAC KURASINDA ADI ÇIKMAYANLAR İÇİN RAMAZAN UMRESİ
 Sinanoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, mübarek Ramazan ayında oruçluyken yapılan umre ibadetinin çok faziletli olduğunu, diğer aylarda yapılan umreden daha fazla sevap kazanma fırsatı yakalanabileceğini ifade etti.
     Bu yıl il genelinde bin 425 kişinin umreye gittiğini hatırlatan Sinanoğlu şöyle konuştu: 
     ''Ramazan'da yapılan umre bir hacca bedel. Kişi umre sevabının yanında orucun faziletinden de istifade edebiliyor. Ramazan orucunu tutarken çok meşakkatli olan umre ibadetini yapabilmek kolay değil fakat fazileti çok çok fazladır. Böyle kutlu bir zamanda farz olan oruç ibadetinin yanında farz olmayan bir ibadeti sırf Allah rızası için yapmak çok makbul bir ibadettir. Oruçlu kişinin yaptığı bütün ibadetler Allah katında daha makbuldür.''
 

     Sinanoğlu, Ramazan umreye gitmek için kentten şu anda 125 kişinin başvurduğunu, başvuranlar genellikle genç bay ve bayanlardan oluştuğunu ifade etti.
     Manevi iklimi yaşamak ve mukaddes mekanları ziyaret etmek amacıyla umre ibadetinin yapıldığını belirten Sinanoğlu, umre, ayrılan kontenjanların darlığı nedeniyle ikinci kez hacca gidemeyen veya hiç gitmeyenlerin genelde tercih ettiği sünnet bir ibadet olduğunu belirtti.