HAKSEN HATAY İL TEMSİLCİSİ YASLI

HAKSEN HATAY İL TEMSİLCİSİ YASLI: -''PERSONEL YASAL İZİN HAKLARINI DAHİ KULLANAMAZ DURUMU GELMİŞTİR''
HAKSEN HATAY İL TEMSİLCİSİ YASLI
Kamu Çalışanları Hak Sendikaları Konfederasyonu (HAKSEN) Hatay İl Temsilcisi Ahmet Yaslı, ''Sağlık çalışanlarına yapılan döner sermaye ek ödemesinin yasal izinlerinden kesilmesi nedeniyle personelin yasal izin haklarını dahi kullanamaz duruma geldiğini'' ileri sürdü.
     Yaslı, yaptığı yazılı açıklamada, 30 Temmuzda yürürlüğe giren ''Tam Gün Yasası''na göre sağlık çalışanlarının haftalık çalışma süresinin 40 saat olarak belirlendiğini anımsattı.
     Mevzuatta yapılan değişikliğe rağmen kesintisiz hizmet verilmesi gereken sağlık birimlerinde fiilen bu uygulamanın yapılmasının mümkün olmayacağını savunan Yaslı, şöyle devam etti:
     ''Sağlık Bakanlığı'nın yayımladığı genelgede, sağlık kurumlarında personelin öğle yemeği ve istirahati için saat 12.00-13.00 arası öğle tatili olarak ayrılması esastır. Ancak hizmetin kesintisiz olarak sürdürülmesi gereken birimlerde öğle tatili saatinde de yeterli sayıda personel bulundurulur. Bu süre içinde hizmet veren personele yemek ve dinlenme için kurum idaresince uygun görülen zamanda bir saatlik öğle tatili verilir denilmektedir. Bunun zorlama bir düzenleme olduğunu, idari kadroda görev yapan personelin dışındaki sağlık çalışanları açısından fiilen yapılan uygulamanın personeli mağdur etmeye devam edeceğini bilinmelidir. Sağlık çalışanlarına yapılan döner sermaye ek ödemesinin yasal izinlerinde kesilmesi nedeniyle personel yasal izin haklarını dahi kullanamaz duruma gelmiştir.''