HAKSEN HATAY İL TEMSİLCİSİ YASLI: -''KKDF ARTIŞI GERİYE DOĞRU UYGULANAMAZ''

Kamu Çalışanları Hak Sendikaları Konfederasyonu (HAKSEN) Hatay İl Temsilcisi Ahmet Yaslı, Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu'nun (KKDF) artışının geriye doğru uygulanamayacağını ileri sürdü. 
HAKSEN HATAY İL TEMSİLCİSİ YASLI: -''KKDF ARTIŞI GERİYE DOĞRU UYGULANAMAZ''
Yaslı, yaptığı yazılı açıklamada, Bakanlar Kurulunca alınan karar gereğince, tüketicilerin kullandığı banka kredilerinden alınan KKDF kesinti oranının yüzde 10'dan yüzde 15'e çıkarıldığını anımsattı.
     Bu artışın, 28 Ekimden önce kullanılan kredilerin bundan sonraki taksitlerine de yansıtılacağına dikkati çeken Yaslı, şöyle devam etti:
     ''Bu uygulama ne hukuki, ne de vicdanidir. Vatandaşlarımızın hakkında bilgi sahibi olmadığı KKDF, kredi kartı da dahil olmak üzere faiz ödediğimiz her türlü bankacılık işleminde, ödediğimiz faizin belirli bir oranında ayrıca ödediğimiz ikinci bir faizidir. Vatandaş ödeme gücüne göre koşullarını kabul ederek sözleşme imzalamasına rağmen, Bakanlar Kurulunca bu koşulların geriye dönük olarak değiştirilmesi söz konusu olamaz. Nasıl kredi faizlerindeki artışlar ve düşüşler yansıtılmıyorsa, vergi ve fondaki tüketici aleyhine yapılan değişiklerin de yansıtılması hukuka aykırıdır. Ancak, tüketicinin lehine olan değişikliklerin uygulanması söz konusudur. KKDF artışı geriye doğru uygulanamaz.''