HALEPÇE OLAYLARININ YILDÖNÜMÜ

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) İl Başkanı Adalet Holat, Ortadoğu'nun Hiroşima'sı Halepçe katliamını 23 yıl sonra bir kez daha lanetlediklerini bildirdi.
HALEPÇE OLAYLARININ YILDÖNÜMÜ
Holat, yazılı açıklamasında, bundan 23 yıl önce, 16 Mart 1988?de Halepçe?de Saddam rejimi tarafından kimyasal ve biyolojik silahlar kullanılarak gerçekleştirilen soykırımda, beş bini aşkın Kürt'ün yaşamını yitirdiğini ve bir o kadarının da sakat kaldığını anımsattı.
     Halepçe'yi tarihin en acı, en utanç verici olayı olarak unutmayacaklarını belirten Holat, açıklamasında şunlara yer verdi:
     ''Ortadoğunun Hiroşima'sı Halepçe katliamını 23 yıl sonra bir kez daha lanetliyoruz. Bugün BAAS rejiminin yıkılmış olması ve başta Saddam Hüseyin olmak üzere katliamdan sorumlu olan Irak eski yöneticilerinin yargılanması, Kürtlerin acısını yok etmese de hafifletmektedir. Irak halklarına kan kusturan BAAS rejiminin yıkılması halklar lehine demokratik bir sürecin başlatılmasına zemin sunmuştur. Irak halklarının bu süreçte geçmişleriyle yüzleşmeleri ve gelecek dönemde Halepçe ve benzeri katliamların bir daha yaşanmaması için gerekli duyarlılığı göstermeleri gerekmektedir.''