HALK OYUNLARI YARIŞMASI BAŞKA İL DE YAPILACAK

Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Emrullah Taşkın 8-9 nisan 2014 günlerinde ilimiz Samandağ ilçesinde yapılacak okullar arası Yıldızlar ve Gençler halkoyunları bölge yarışmasını barınma sorununu gerekçe göstererek başka il’e alınmasını talep etmesi şaşkınlık yarattı.
HALK OYUNLARI YARIŞMASI BAŞKA İL DE YAPILACAK
Adana, Adıyaman, Elazığ, Gaziantep, Hatay, Kilis, Malatya, Mersin, Osmaniye, Şanlıurfa ve Diyarbakır illerinden 34 takımın yaklaşık 500 oyuncunun katılacağı Hatay Esnafının yararlanacağı ilin tanımının da yapılacağı böyle bir organizasyonu sudan sebeple iade edilmesi biz halk oyunları camiasını üzmüştür. Tüm iller bu tür organizeleri almak için her türlü çalışmaları yaparken bizim aldığımız bu organizasyonu ikinci defadır iade edilmesi manidardır. Geçen yıl Suriye’de yaşanan olaylar olduğundan bir tepki gösterilmedi yoksa barınma sorunu gösterilerek nedenin içinde Suriye olayı mı yatıyor.
 
Samandağ’ında yapılması için Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Emrullah Taşkın’ın onay verdiği ve diğer illerden gelecek takımların Samandağ’ındaki konaklama yerlerinden yer ayrıldığı bir ortamda diğer spor faaliyetlerini iade etmeyip Halkoyunları faaliyetinin iade edilmesi zihinlerde soru işareti yarattı. Hatay’ın tanıtımı için bir çok ilde büyük paralar harcanırken, para harcamadan yerinde tanıtım ve sirkülasyonun olacağı faaliyeti iade etmek çelişkili değil mi.Geldiği günden bu yana Hatay halkı ve esnafi için istihdam yaratmaya çalışan  Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesizden ve manasız bir şekilde bu büyük organizasyonun ilimize gelmesine engel olan Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Emrullah Taşkın’dan konuyla ilgili açıklama bekliyoruz.

                                                                                      Mithat Kalaycıoğlu

                                                                        Türkiye Halk Oyunları Federasyonu

                                                                              Merkez Hakem kurul üyesi