HANNA DERESİ ALARM VERİYOR

Defne’de Hanna Deresi alarm veriyor. Gerek içinde biriken molozlar, gerekse de yıkılan istinat duvarlarıyla dere biran önce ilah edilmeyi bekliyor… Bilindiği üzere geçtiğimiz yıllarda Hanna Deresi’nde DSİ (Devlet Su İşleri) tarafından örülen istinat duvarları, geçen kış mevsimindeki aşırı yağışlarda yıkıldı…
HANNA DERESİ ALARM VERİYOR
Hatırlanacağı üzere kış mevsimlerinde meydana gelen yağışlarla kabaran ve çevresine büyük zararlar veren Hanna Deresi’nde yapılan ıslah çalışmaları kapsamında derenin her iki tarafına istinat duvarı örülmüştü. Aradan geçen kısa zamanda yazık ki bu istinat duvarı yıkıldı. Duvarın çöküş sebebi özensiz işçilik mi, kalitesiz malzemeden mi kaynaklanıyor bilinmez ama istinat duvarının kış gelmeden mutlaka yeniden yapılması gerekiyor. Aksi takdirde aşırı yağışlarda bölgenin sular altında kalması kaçınılmaz.Devlet Su İşleri’nin yaptırdığı ihale sonucunda örülen istinat duvarları Hanna Deresi kenarında oturan vatandaşların yüreklerine su serpmişti ki, duvarın ömrü yazık ki bir kış sürdü. Duvarlar geçen kış ilk yağışta yıkıldı. DSİ’nin yaptırdığı istinat duvarlarının ömürlerinin bir kış mevsimi kadar sürmediğini öne süren vatandaşlar,  “Son yağışlardan sonra maalesef sözde yürüyüş için yapılan yol da, istinat duvarının çökmesi ve heyelan sonunda yürünemez hale geldi.” Değerlendirmesini yaptılar.Çevre sakinleri “Bu kadar yüksek maliyetle yapılan duvarın ömrü bir kış mevsimi kadar sürmez mi? DSİ yetkililerine sesleniyoruz, yaptırdığınız duvarın sonucunu merak etmiyor musunuz? Geçmişte çevresinde bulunan okulları yıkan yerleşim yerlerini sular altında bırakan dereye; büyük maliyetlerle yaptırdığınız istinat duvarlarını lütfen bir gidip görür müsünüz?” sorularını soruyorlar.Geçtiğimiz yıllarda yaşanan felaketlerin tekrar yaşanmaması için ilgililere olayı hatırlatmak istediklerini kaydeden vatandaşlar, “Bundan sonra olası felaketlerin sorumlusu Hatay’ı yönetenler olacaktır. Biz kış gelmeden soruna dikkat çekiyoruz. Hanna Deresi’nin kabarması halinde ne zararlar verdiğini bilmeyen yoktur. Yetkililere sesleniyoruz, lütfen kış mevsimi öncesinde önlemler alınsın. Hanna Deresi; çevresini açıkça tehdit ediyor. Olası bir taşkın felaketle sonuçlanır.” ifadesinde bulundular.
HANNA DERESİ ALARM VERİYOR haberi 09 Eyl 2015 00:00 tarihinde firmarehberim.com kaynak gösterilerek Yerel kategorisine Hatay muhabirimiz Hatice Ekmekçi adına  tarafından  1295 kişi tarafından okunmuş 0 kişi tarafından beğenilip 0 kişi tarafından da beğenilmemiştir.

Hatay Firma Rehberi Firmanı Ücretsiz Ekle
Hatay Temsilcimiz olun Ek Geliriniz Olsun
Hatay Radyoları Canlı Radyo Dinle
Hatay İlanları Ücretsiz İlan Ekle
Hatay Yemek Tariflerini Ekle
Hatay Tvlerini Canlı İzle