HAS PARTİ MİT PKK GÖRÜŞMELERİNİ DESTEKLİYOR

- Has Parti Danışma Meclisi Üyesi ve Hatay İl Başkanı Besim Altunöz, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) ile PKK yöneticileri arasındaki görüşmeleri olumlu bulduğunu ifade etti.
HAS PARTİ MİT PKK GÖRÜŞMELERİNİ DESTEKLİYOR
Altunöz yaptığı yazılı açıklamasında, Doğu ve Güneydoğuda sürmekte olan çatışmaların faturası yoksul halka çıktığını, on yıllardır süre gelen çatışmalar, bu ülkeye büyük ekonomik sosyolojik ve duygusal kayıplar verdirdiğini kaydetti.
     Geçmişte büyük acılar yıkımlar yaşandığını ve maalesef hala bu acıların sürdüğünü belirten Altınöz, şunları kaydetti:
     ''Anaların gözyaşlarını dindirmeden hiçbir şeyin anlamı yoktur. Silah var oldukça, şehit cenazeleri geldikçe siyaset anlamsızlaşıyor, tıkanıyor. Siyasetin etkin olabilmesi için silahların susması ve acilen görüşmelerin devam etmesi gerekir. Hiçbir şey anaların gözyaşlarının dinmesinden daha büyük bir ülkü değildir. Şiddet ahlaksızdır. Bu ülke çok acılar çekmiştir. Daha geçenlerde Tunceli'de futbol oynayan polislere ateş açılmış, ve bir polisle beraber bir sivil yurttaşımız şehit düşmüştür. Şiddeti hiçbir gerekçe ile haklı kılamayız. Şiddetin karşısına ancak diyalog alternatifini koyabiliriz. Bu nedenle MİT ile PKK arasındaki görüşmeleri olumlu buluyoruz.''
     Altunöz, Kürt sorunu çözülmeden Türkiye'de hiçbir şey normale dönmeyeceğini, kaygılandıkları durumun iki tarafında bu süreçte samimi davranması ve acilen şiddetin bitirilip diyalog ortamına geçilmesinin önemli olduğunu kaydetti.