HASADINA ÜÇ AY KALA DALINDA SATILDI

-C VİTAMİNİ AÇISINDAN ZENGİN, HER DAMAK TADINA UYGUN OLAN VE ERKENCİ BİR CİNS OLAN OKİTSU CİNSİ MANDALİNA, DAHA ÇİÇEKKEN SATIŞI GERÇEKLEŞEREK ÜRETİCİSİNİN YÜZÜNÜ GÜLDÜRDÜ -DÖRTYOL TARIM VE KIRSAL KALKINA KOOPERATİFİ BAŞKANI EKER: -''İHRACATTA ARANAN BİR ÜRÜN OLAN OKİTSUNUN 75 KURUŞTAN SATIŞI GERÇEKLEŞTİ''
HASADINA ÜÇ AY KALA DALINDA SATILDI
Geçen sezon ürün fazlalığı, pazar bulunmaması gibi nedenlerle para etmeyen ve dalında kalan mandalina üreticisinin, bu yıl talebin yoğun olmasıyla umutları yeniden yeşerdi. Tüccarların hasadın başlamasına daha 3 ay gibi uzun bir süre olmasına karşın yoğun talebi nedeniyle Türkiye'nin narenciye üretim merkezlerinden biri olan Dörtyol'da üreticilerin yüzü şimdiden gülmeye başladı.
     Yörede yetiştirilen erkenci cins okitsu cinsi mandalinanın tamamının, satsuma cinsi mandalinanın ise yüzde 70'inin şimdiden satıldığı belirtildi.
 

     Dörtyol Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Hasan Eker, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yörede yaklaşık 2 bin 500 dönüm alanda yetiştiriciliği yapılan ve erkenci bir cins olan okitsu mandalinanın satışının tamamen bittiğini söyledi.
     Son yağışlarla birlikte okitsu cinsi mandalinanın ürünlerinin gözle görünür hale gelmeye başladığını ifade eden Eker, bu ürünün başta Rusya olmak üzere Ukrayna, Romanya gibi ülkeler tarafından çok fazla tercih edildiğini kaydetti.
     Geçen yıl bölgede yetiştirilen okitsu cinsi mandalinadan 30 bin ton ürün alındığını ve bunların tamamına yakınının ihraç edildiğini vurgulayan Eker, şöyle devam etti:
     ''Yıllardır mandalina üreticisi emeğinin karşılığını alamaması nedeniyle büyük sıkıntı çekti. Ürün fazlalığı, pazarın bulunmaması ve para etmemesi nedeniyle üreticiler tarafından toplanmaya ve dalında çürümeye bırakılan mandalinayla ilgili bu kötü günler artık geride kaldı. Binbir güçlükle yetiştirilen mandalina yıllar sonra yetiştiricisinin umutlarını yeniden yeşertti. İhracatta aranan bir ürün olan okitsunun 75 kuruştan satışı gerçekleşti. İç piyasada tercih edilen satsuma cinsinin ise 45 kuruştan daha dalındayken hasat zamanına üç ay kala satışı yapıldı.''
 

     
     -''ÜRETİM ALANI ARTACAK''-
    
     Erkenci bir cins olan okitsunun hasadına ekim ayında başlanacağının altını çizen Eker, iklim değişikliği nedeniyle bu yıl rekoltenin bir önceki yıla göre yüzde 10 daha az olmasını beklediklerini kaydetti.
     Rekoltenin düşük olmasına rağmen satış rakamlarının iyi olması ve ürünün tamamının satılması nedeniyle üreticilerin büyük bir kayıp yaşamayacağını ifade eden Eker, gelecek yıllarda okitsu cinsi mandalinanın üretim alanının daha da artacağını tahmin ettiklerini söyledi.
     Tarım İl Müdürü Bestami Zabun da, Hatay genelinde 16 bin 400 hektar alanda narenciye üretiminin yapıldığını belirtti.
     İklim özellikleri ve verimli tarım arazilerinin bulunduğu Hatay'da çok farklı ürün desenlerinin yetiştiriciliğinin yapıldığını ifade eden Zabun, bu anlamda narenciyenin kent ekonomisine önemli bir katkı sağladığını kaydetti.
     Hatay'ın narenciye üretiminde Mersin ve Adana'dan sonra üçüncü sırada yer aldığını vurgulayan Zabun, geçen yıl narenciyeden 718 bin ton ürün alındığını ve bunların büyük bir kısmının iç piyasanın yanı sıra Rusya başta olmak üzere Romanya, Suriye, Dubai'ye ihraç edildiğini belirtti.