HASİAD BAŞKANI NALÇABASMAZ: -''BÖLGESEL GELİŞMİŞLİK ÇİZGİSİNİN YÜKSELTİLMESİ ÇABALARINA KATKIDA BULUNMAYA ÇALIŞIYORUZ''

Hatay Sanayici ve İş Adamları Derneği (HASİAD) Başkanı Yahya Kemal Nalçabasmaz, bölgesel gelişmişlik çizgisinin yükseltilmesi çabalarına katkıda bulunmaya çalıştıklarını bildirdi. 
HASİAD BAŞKANI NALÇABASMAZ: -''BÖLGESEL GELİŞMİŞLİK ÇİZGİSİNİN YÜKSELTİLMESİ ÇABALARINA KATKIDA BULUNMAYA ÇALIŞIYORUZ''
Nalçabasmaz, yaptığı yazılı açıklamada, öncelikli projeleri arasında bulunan Antakya'ya ulaşan demiryolu hattı ve bölgeyi Ortadoğu ve Avrupa'ya bağlayabilecek demiryolu projesinde aktarma istasyonu olabilme avantajının nihayet Türkiye'nin Çin'le yapılan ekonomik anlaşmalar çerçevesinde sürat demiryolu projesi ile ülkenin gündemine geldiğini anımsattı.
     Ancak projenin içerisinde Akdeniz Bölgesi'nin olmayışı bölge iş adamlarında hayal kırıklığı yarattığına dikkati çeken Nalçabasmaz, şöyle devam etti:
     ''Edirne'den Ankara, Sivas, Erzurum üzerinden Kars'a kadar Türkiye'yi batıdan doğuya uzanan ana hatla geçecek olan 'Hızlı Tren projesine' İzmir, Antalya, Trabzon, Diyarbakır ve Kayseri bağlantıları dahil edildiği görülmektedir. Ege, Güneydoğu Anadolu, İç Anadolu, Karadeniz ve Batı Akdeniz'in projenin içerisinde olmasına rağmen 30 milyar dolar tutacak geleceğin ulaşım araçlarında uçak kadar önem arz eden projeyi Ortadoğu'ya bağlama kısmının eksik olduğunu görüyoruz. Kayseri bağlantısının Hatay'a kadar uzatılmasını talep ediyoruz. Doğu Akdeniz Sanayicileri ve İş Adamları Dernekleri Federasyonu'na bağlı dernekler olarak bu eksikliğin giderilmesi yönünde farkındalık yaratarak hükümet nezdinde de lobi faaliyetlerine başlamış bulunmaktayız. Sivil toplum kuruluşlarını da bu durumlarda asıl görevlerinden olan bölgesel gelişmişlik çizgisinin yükseltilmesi çabalarına katkıda bulunmaya çalışacağız.''
     Nalçabasmaz, el birliği ile sahip çıkılması halinde, bundan öncekilerde olduğu gibi birçok projeyi başarıyla sonuçlandırabileceklerini kaydetti.