HASİAD BAŞKANI NALÇABASMAZ:TARİHİ DOKUYA İHANET EDİYORLAR

HASİAD BAŞKANI NALÇABASMAZ: ''TARİHİ DOKUYA ZARAR VEREN BİNA İNŞAATINA ANLAM VEREMİYORUZ''

HASİAD BAŞKANI NALÇABASMAZ:TARİHİ DOKUYA İHANET EDİYORLAR
Hatay Sanayici ve İş Adamları Derneği (HASİAD) Başkanı Yahya Kemal Nalçabasmaz, Kurtuluş Caddesi üzerinde Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından yapımı devam eden ve tarihi dokuya zarar veren bina inşaatına anlam veremediklerini belirtti.
     Nalçabasmaz, yaptığı yazılı açıklamada, Hatay Valiliği ve Antakya Belediyesi tarafından ''Kurtuluş Caddesi Sağlıklaştırma Projesi'' kapsamında eski yapıların restorasyon çalışmaların başladığını kaydetti.
     Bu projenin kentin değerlerinin ortaya çıkarılması adına çok önemli olduğunu ifade eden Nalçabasmaz, herkesin bu konuda duyarlı olması gerektiğini belirtti.
     Nalçabasmaz, çalışma kapsamında kendilerinin de eski bir Antakya evini alarak restorasyon çalışması yapmaya başladıklarını kaydetti.
     Caddedeki eski yapıların eski ihtişamlı günlerine kavuşturulması gerekirken, Vakıflar Bölge Müdürlüğü'nün tescilli olmayan, bir kısmı otopark olarak kullanılan arsaya, tarihi dokuya zarar veren bina inşaatına anlam veremediklerini vurgulayan Nalçabasmaz, bir an önce bu yanlıştan dönülmesi gerektiğini belirtti.
     Nalçabasmaz, binlerce yıllık vakıf eserlerine sahip çıkması gereken Vakıflar Bölge Müdürlüğü'nün yaptığı çalışmayı tarihi dokuya ihanet olarak kabul ettiklerini savundu.