HASİAD EKONOMİDEKİ GELİŞMELER & BEKLENTİLER TOPLANTISI

Hatay Sanayici ve İşadamları Derneği (HASİAD) ve Dünya Gazetesi işbirliği ile 29 Mart 2016 tarihinde “Ekonomideki Gelişmeler & Beklentiler” konulu toplantı yapıldı. Dünya Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hakan GÜLDAĞ ile Kemerburgaz Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Dünya Gazetesi Yazarı Prof. Dr. Emre ALKİN’in konuk olarak katıldığı toplantıda iş dünyasındaki gelişmeler ve beklentiler görüşüldü.
HASİAD EKONOMİDEKİ GELİŞMELER & BEKLENTİLER TOPLANTISI
HASİAD Yönetim Kurulu Başkanı Tahsin KABAALİ, toplantının açılış konuşmasında şunları söyledi.“Hatay iş dünyası olarak, şehrimizde oluşan olumsuz algıdan dolayı çok etkilenmekteyiz. Bu olumsuz algının iş dünyasına yarattığı en büyük etki, emlak değerlerinin düşmesi ve buna bağlı olarak iş dünyasının teminat eksikliği sorunu ile baş başa kalmasıdır. Teminat eksikliğinden dolayı işletmeler ek finansal sorunlarla boğuşmak durumunda kalmaktadır. Yeni yılda asgari ücret maliyetlerinin yükselmesi, faiz oranları ve iflas ertelemede bulunan şirketlerin sayısının artması, karşılıksız çek ve senet tutarındaki artış iş yapma motivasyonumuzu iyice düşürmektedir. Ayrıca turistlerin ilimize gelmek istememesi, ihracat kapılarımızın bir bir kapanması, ekonomik ve bölgesel belirsizliklerden dolayı yatırımcıların yatırımlarını ertelemesi bizi sıkıntıya sokmaktadır. Bizler, bir taraftan yerelde kendi özel ekonomik sorunlarımızla uğraşırken diğer taraftan da ülkemizdeki ekonomik durumların yansımasıyla da mücadele etmekteyiz.
İş dünyası olarak, bu sorunlarla tek başımıza mücadele etme ve başarılı olma şansımız maalesef yoktur. Bunu ancak, aynı hedef etrafında kenetlenen Güçlü bir Hatay Lobisi ile başarabiliriz. Bundan dolayı, HASİAD olarak; tüm ekonomik kesimlerden müteşekkil ‘Güçlü Hatay Lobisi’nin oluşturulması adına çalışmalarımıza başladık. Bu konuda, milletvekillerimizin tamamı ile aynı masada bir araya gelerek onlardan Güçlü Hatay Lobisi çalışmalarına destek sözü aldık. Bizler güçlü Hatay için çalışmalarımıza ara vermeden bütün enerjimizle devam edeceğiz.İş dünyası olarak bilmekteyiz ki; ilimizin yaşadığı bu ekonomik sorunların kalıcı çözümü, ancak komşularımızda kalıcı bir barış sağlanırsa mümkün olacaktır. Bunun için de bir an evvel kalıcı barışın sağlanmasını arzu ediyoruz.”HASİAD Yönetim Kurulu Başkanı Tahsin KABAALİ’den sonra söz alan Kemerburgaz Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Emre ALKİN; günümüzde şirketlerin yaşadıkları sıkıntılar ve çözüm önerileri ile ilgili kısa bilgiler vererek, şirketlerde önemli sorunların başında gelen iletişim eksikliğinin şirketleri iflasa kadar götürdüğünü ifade etti. Günümüzdeki ekonomik dalgalanmalar dolayısıyla şirketlerin genel olarak hedef tutturamadıklarını fakat bu hedefler tutmasa da planlı bir büyümenin şart olduğunu ve hedef konulmasını tavsiye ettiğini dile getirdi. Şirketlerin, rakipleriyle baş etmek için ucuz ve kalitesiz mal üretmelerinin yapılan en büyük yanlış olduğunu ifade ederek bir firmanın kaliteden asla ödün vermemesi gerektiğini ve bunun kurumsal kimliğin bir parçası olduğunu belirtti. Günümüzde aile şirketlerinin parçalanmasının en büyük etkeninin eski kuşağın gelenekçi yapısıyla yeni kuşağın yenilikçi yapısının çatışması olduğunu dile getirdi.Daha sonra söz alan Dünya Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hakan GÜLDAĞ; bugünlerde Türkiye’de en çok değinilmesi gereken konulardan birisinin “Sanayi 4.0 Devrimi” olması gerektiğini, bundan önceki 3 devrimi kaçırdığımızı, bu yüzden hep geriden geldiğimizi ifade etti. Türkiye olarak önceki sanayi devrimlerini geriden izlesek de, dünya sanayisinde belli bir yere sahip olduğumuzu, halı, inşaat demiri, beyaz eşya gibi ürünlerin ihracatında ilk sıralarda yer aldığımızı, ekonomide hiçbir zaman umutsuzluğa kapılmamamız gerektiğini dile getirdi.