''HASTANEMİZ 3.BASAMAK SAĞLIK HİZMETİ VEREN EN ÖNEMLİ KURULUŞTUR''

Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Rektörü Prof.Dr Hüsnü Salih Güder, Sağlık Araştırma ve Uygulama Hastanesi'nin 3. basamak sağlık hizmeti veren en önemli kuruluş olduğunu söyledi.
''HASTANEMİZ 3.BASAMAK SAĞLIK HİZMETİ VEREN EN ÖNEMLİ KURULUŞTUR''
 Güder, Sağlık Araştırma ve Uygulama Hastanesi'nde gerçekleştirdiği toplantıyla hastanelerinde ve Hatay'da ilk kez gerçekleştirilen bir operasyonla, hayırsever iş adamı Bedi Sabuncu'nun kalbine 3 elektronlu, 2 fonksiyonlu özelliği olan 'Kardiyoverter Defibrilatör Cihazı'' (ICD) takıldığını belirtti.
     Hastanelerinde birçok ameliyatı ilk kez gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadıklarını ifade eden Güder, şunları söyledi:
     '' Sağlık hizmetlerinin alınmasında zaman zaman hastalarımız, hızlı hareket ihtiyacıyla büyük şehirlere yöneliyorlar. Şayet yerelde yerinde çözüm söz konusu ise uzaktaki hastanelere gitmek geçici bir çözüm oluyor ve sonrasında bazı komplikasyonlar geliştiriyor. Bu durum çok sağlıklı bir yöntem değil. Hastanemizde bir çok hastanenin verdiği hizmetlerin çok daha üzerinde, kaliteli hizmet veriyoruz. Hayırsever iş adamımız Bedi Sabuncu'da bir çok sağlık kuruluşuna giderek bu hizmeti alabilirdi. Ama hastanemizin varlığı kendisi içinde Hatay halkı içinde en önemli güvencedir. Kendisine teşekkür ediyorum. Geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum.''
     Hayırsever iş adamı Bedi Sabuncu'da erken yorulma. nefes darlığı, halsizlik, hızlı kalp atışı gibi şikayetler nedeniyle 1 yıl önce İstanbul'da bir hastanede kendisine Anjiyo yapıldığını ayrıca iki damarına stent takıldığını söyledi.
     Gerçekleştirilen ameliyat sonrası kalbe kanın yeterince pompalanmadığı için kendisine bir kalp pili takılması tavsiyelerinde bulunduklarını belirten Sabuncu bu tercihini MKÜ Sağlık Araştırma ve Uygulama Hastanesi'nden yana kullandığını kaydetti.
     Sabuncu, ameliyat sonrası kendisini daha iyi hissetmeye başladığını, gerek ameliyat öncesi ve sonrası kendisiyle yakından ilgilenen tüm personele teşekkür etti.
     MKÜ Kardiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Fatih Yalçın, Kardiyoverter defibrilatör(ICD) cihazı hakkında sunum yaptı.
     Yalçın, hastaları bayıltmadan bölgesel olarak sol göğüs bölgesinin uyuşturulması ile cilt altına yerleştirilen küçük cihazın kalp içerisine elektrod kabloyla bağlandığını belirtti.
     Cihazın kalbin performansını artırdığını ifade eden Yalçın,'' Gerek ani kalp ölüm riskini azaltması gerekse kalbi güçlendirerek kalp yetmezliği olan hastalarda şikayetleri azaltması ve hastaların mağdur olmasını önlenmesi yönünden bu cihaz hastaların yaşam kalitesini ve ömrünü belirgin derece artırmaktadır'' dedi