HAT-MAR'DAN MÜŞTERİ VE HUZUREVİ SAKİNLERİNE İFTAR YEMEĞİ

 Her yıl düzenlenen Hat-Mar Marketler Zinciri Antakya Narin Otel'deki iftar yemeğinin bu yılki konukları huzurevi sakinleri ve Hat-Mar Plus Kart müşterileri olduğu belirtildi.

HAT-MAR'DAN MÜŞTERİ VE HUZUREVİ SAKİNLERİNE İFTAR YEMEĞİ
 Şirketten yapılan yazılı açıklamada her yıl geleneksel olarak düzenlenen iftar yemeğinin bu yıl Şölen Çikolatanın katkılarıyla gerçekleştirildiği kaydedildi.
     İftar yemeğinde konuşma yapan Hat-Mar Genel Müdür Yardımcısı Emel Çelikel 14 Ekimde açılacak olan Antakya Primall Hat-Mar ile ilgili müşterilerine bilgi vererek bu yılki mağaza planlamalarından ve önümüzdeki aylarda gerçekleşecek olan kampanyalarından bahsettiği bildirildi.
     Özellikle huzur evi sakinleri ile bir arada oldukları için müşterilerinden oldukça güzel tepkiler aldıklarını kaydeden Çelikel, Hat-Mar sosyal sorumluluk projelerine önümüzdeki günlerde de yer vermeye devam edeceğini ifade etti.
     100 Kişilik organize edilen yemek fasıl ekibinin Türk Sanat Müziği dinletisi ile son buldu.
     İftar yemeğine 40 Hat-Mar Plus Kart müşterisi, Hatay Huzurevi Müdürü ve 30 kişilik konuk ve bakım ekibi, Şölen Çikolata Bölge Sorumlusu Mustafa Topçu, Hat-Mar Marketler Zinciri Genel Müdürü Mehmet İnan ve yönetimdeki diğer ekip arkadaşları katıldı.