HATAY ADLİYESİ'NDE ELEKTRONİK MÜBAŞİR SİSTEMİ

Hatay Cumhuriyet Başsavcısı Enis Yavuz Yıldırım, yeni adliye binalarında elektronik mübaşir sisteminin bu hafta içerisinde hizmete gireceğini bildirdi.
HATAY ADLİYESİ'NDE ELEKTRONİK MÜBAŞİR SİSTEMİ
Yıldırım, Basın Savcısı Ahmet Yatkın ile Hatay Gazeteciler Cemiyeti (HGC) Başkanı Ahmet Yetişen ve yönetim kurulu üyelerini ziyaretinde yaptığı konuşmada, kentte basınla uyumlu bir çalışma içerisinde olduklarını söyledi.
     Bünyelerinde çok iyi hakim ve savcıların bulunduğunu, her yıl 15 bin civarında dosyanın geldiğini ve bunların çoğunun çözüme kavuştuğunu ifade eden Yıldırım, personel sorununu büyük oranda aştıklarını, 2006 yılına göre çalışan sayısının yaklaşık 3 kat arttığını kaydetti.
     Ceza İnfaz Kurumu'nda da personel sayısının üç yılda üç katına çıktığını kaydeden Yıldırım, ''Personelimizle iyi bir uyum içerisinde çalışıyoruz. Kısa süre önce yeni adliye binamıza taşındık. Artık vatandaşlarımıza daha güzel ortamda hizmet vermeye başladık'' dedi.
     Yıldırım, yeni adliye binasında ''elektronik mübaşir'' sistemine de bu hafta içerisinde başlayacaklarını, bu sistemle arık vatandaşların ve avukatların duruşmaları monitörden takip imkanı bulacağını belirterek, ''Sistem kapsamında 50 monitör kurulacak. Personele bu konuyla ilgili eğitim verilmeye başlandı. Daha çağdaş bir donanımla vatandaşlarımıza güzel bir hizmet sunacağız'' diye konuştu.
     Kentte Açık Ceza İnfaz Kurumu'nun, kapalı cezaevi bünyesinde 2007 yılında hizmete girdiğini vurgulayan Yıldırım, ancak buranın yetersiz olması nedeniyle atıl durumdaki TEKEL binasının Adalet Bakanlığına tahsis edildiğini söyledi.
     TEKEL'in bulunduğu arazinin cezaevine kazandırılmasıyla, tutuklu ve hükümlülerin seracılık başta olmak üzere, temizlik işleri, mobilyacılık gibi farklı iş kollarında nitelikli eleman haline getirilmeye çalışıldığını belirten Yıldırım, bu şekilde topluma uyumlarının daha kolay sağlanmasına çalışıldığını kaydetti.