''HATAY AFET PLANI HAZIRLIYOR PANELİ''

''HATAY AFET PLANI HAZIRLIYOR PANELİ'' -ANTAKYA BELEDİYE BAŞKANI SAVAŞ: -''PLANLAMA YAPMAMIZ BİZLERE BÜYÜK AVANTAJLAR GETİRECEK'' (
''HATAY AFET PLANI HAZIRLIYOR PANELİ''
Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş, doğal afetler için ilgili kuruluşlarla koordineli hareket ederek planlama yapmalarının kendilerine büyük avantaj sağladığını belirtti.
     Savaş, Belediye Meclis Salonu'nda Hatay Valiliği, İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü ve Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı'nın (DOĞAKA) ortaklaşa düzenledikleri ve 5 gün boyunca devam eden panelin yararlı geçtiğini söyledi.
     Olası bir afet öncesinde alınacak tedbirler konusunda Türkiye'de belki de ilk kez bu denli geniş kapsamlı kurumlararası işbirliğinin kentte gerçekleştirildiğini ifade eden Savaş, ''Hatay valiliğinin önderliğinde ilgili diğer kurum ve kuruluşlar olarak ortak hareket ediyoruz. İlgili tüm kurum ve kuruluşlar olarak güçlerimizi birleştirip koordineli hareket ederek planlama yapmamız bizlere büyük avantajlar getirecek'' diye konuştu.
     Ankara Gazi Üniversitesi Deprem Mühendisliği Araştırma Merkezi Bölümü Uzmanı Bülent Özmen de, afet yönetimi genel esasları, yerel yönetimlerin afet yönetimindeki görev, yetki ve sorumlulukları, Hatay ilinin deprem tehlikesi, tehlike risk ve deprem senaryoları, afetlere hazırlıklı olma, il afet ve acil durum müdürlüğünde planlama ve koordinasyon çalışmaları hakkında detaylı bilgiler verdi.
     Eğitim paneline olası bir afette ortak hareket ve işbirliği oluşması amacıyla çevre illerin vali yardımcıları ve il afet acil durum müdürlük temsilcileri, ilçe kaymakamları, askeri yetkililer, ilgili kamu daire müdürleri ve bazı belediye başkanları katıldı.