Hatay Balının ünü sınırları aşacak

Zengin bitki örtüsünün bulunduğu Hatay'da Arı Yetiştiricileri Birliği tarafından hazırlanan proje kapsamında kurulan petek üretim tesisi ve ''Hay Bir Bal'' markasıyla yörede üretilen balların yurt dışına gönderilmesi planlanıyor
Hatay Balının ünü sınırları aşacak
 Hatay'da Arı Yetiştiricileri Birliği tarafından hazırlanan proje kapsamında kurulan Petek Üretim Tesisi sayesinde ve Türk Patent Enstitüsünden alınan ''Hay Bir Bal'' markasıyla zengin bitki örtüsünün bulunduğu bölgeden elde edilen balların yurt dışına pazarlanmasının hedeflendiği bildirildi.
     Hatay Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Bekir Ekici, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kentte bal üretiminin önemli bir geçim kaynağı olduğunu ve il genelinde toplam 82 bin kovan bulunduğunu söyledi.
     Arıcılığın daha çok yaygınlaştırılması ve yetiştiricilerin desteklenmesi amacıyla hazırladıkları ''Temel Petek Üretim Projesi''nin Valilik ve İl Özel İdaresi tarafından kabul edildiğini ifade eden Ekici, 105 bin TL destek alarak tesislerinin şubat ayında Payas beldesinde hizmete girdiğini söyledi.

     Hibe desteği sayesinde makine aldıklarını ve tesislerinde üç kişiyi istihdam ettiklerini vurgulayan Ekici, şöyle devam etti:
     ''Tesisimizde saatte 40 kilogram petek üretimi yapıyoruz. Şubat ayından bu yana 5 ton petek üretimi gerçekleştirdik ve bunları arıcılara verdik. Burada yapılan peteklerin yanı sıra arıcıların eski peteklerini de alarak bunları yeniden sterilize ediyoruz. Bu işlemler için arıcılarımızdan çok cüzi bir miktar para alıyoruz.
     Amacımız, arıcıların desteklenerek bu işi yapmaya özendirilmesi ve bölgemizde üretimi yapılan katkısız balların daha geniş bir kitle tarafından tüketilmesini sağlamak. Artık arıcılık için önemli bir avantaj olan zengin bitki örtüsüne sahip bölgemizde üretimi yapılan ballarımızın ünü yurt içinde ve dışında yayılacak. Ayrıca bastırdığımız Arapça ve İngilizce broşürler sayesinde Hatay balı Ortadoğu ve Avrupa'ya da açılacak.''
    
     -Hedef ihracat-
    
     Bal üretiminin dünyada markalaşmaya doğru gittiğini belirten Ekici, bu kapsamda Hatay balının Türk Patent Enstitüsünden ''Hay Bir Bal'' olarak markasını da aldıklarını söyledi.
     Birlik olarak yeni bir proje hazırlığı içerisinde olduklarını ifade eden Ekici, ''Projeyle bölgede bulunan arıcılarımızın ürünlerini paketleyerek piyasaya süreceğiz. Büyük maliyetli bu projemiz için Payas Belediyesi 450 metre karelik bir yer verecek, bununla ilgili girişimleri başlattı. Kısa süre içerisinde paketleme tesisimizi faaliyete geçirerek 'Hay Bir Bal' markasındaki glikoz ve şeker içermeyen balların ihracatını yapmayı hedefliyoruz'' diye konuştu.
     Türkiye de en kaliteli balını Hatay'daki arıcıların ürettiğini iddia eden Ekici, bölgedeki arıların yüzde 90'ının gezginci olduğunu, üreticilerin de kesinlikle glikoz ve şeker gibi ürünleri arılarına vermediğini kaydetti.