HATAY BAROSU 69 YAŞINI KUTLADI

Antakya Anemon Oteldeki baloya ValiLekesiz, Belediye Başkan Vekili Serdar Güven, Hatay Cumhuriyet Başsavcısı Adem Yazar,MKÜ Rektörü  Güder, İl Jandarma Komutanı Albay Mustafa Başoğlu, İl Emniyet Müdürü Ragıp Kılıç ile Avukatlar katıldı.

HATAY BAROSU 69 YAŞINI KUTLADI
Baloda açılış konuşması yapan Hatay Barosu Başkanı Av. Sinan Akgöl, hazırlanmakta yeni anayasada herkesin görüşünün mutlaka alınmasını isteyerek,“Hatay Barosunun 69. kuruluş yıldönümü kutlamanın mutluluğu içerisindeyiz. Baromuz kurucularını, başkanlarının ve kurullarda görev alarak hizmet eden tüm meslektaşlarımızı şükranla anıyor, vefat ederek aramızdan ayrılan meslektaşlarımıza tanrıdan rahmet diliyorum” dedi.Yürürlükteki Avukatlık kanunu güncelliğini kaybetmiş, ihtiyaçları karşılayamaz hale geldiğini hatırlatan Başkan Akgöl,”Yeni bir Avukatlık kanununun hazırlanarak yasalaşması kaçınılmazdır. Hatay Barosu olarak mevcut kazanımlarımızın korunarak, hukuk devleti anlayışı, adil yargılama ilkelerini ve mesleki ihtiyaçları karşılayan yoruma yer bırakmayacak düzenlemelerin yapılmasını doğru olduğunu inancındayız” dedi.
Avukatlara Resmi kurumlarda yasa gereği sağlanması gereken bilgi ve belgeye ulaşma konusunda gereken özen gösterilmeli, bu husus avukatlık kanununda hiçbir kısıtlama olmaksızın yer almalı, buna ilişkin hukuki ve teknik alt yapı oluşturulması gerektiğini altını çizen Başkan Akgöl konuşmasını şöyle sürdürdü:”Türkiye Millet Meclisinin gündeminde en önemli maddesinin yeni bir anayasa çalışması olduğu açıktır. Yeni anayasanın toplumsal uzlaşma ile hazırlanması gereği ortadadır. Yeni Anayasanın siyasi kurumların yanı sıra başta Barolar ve Hukuk Fakülteleri olmak üzere, Yüksek Yargı organları ve tüm demokratik sivil toplum örgütlerinin öneri ve katkısı nazara alınmak suretiyle hazırlanması, kurulun buna göre teşkili sağlanmalıdır. Anayasa, bireysel hak ve özgürlüklerin açıklıkla yer aldığı, çoğunluğun iradesini değil, azların, azınlığın, kendisinin farklı düşünenlerin kendini içinde bulduğu bir metin olmalıdır. Atatürk ilke ve devrimlerini özümseyen, laik demokratik sosyal hukuk devletini savunan bir kişilikte olmasının ülke ve rejim yararına olduğu görüşümüzü de yineleriz.Ayrıca yeni Anayasa savunmanın özgürlüğünü ve anayasal güvencesini sağlamalıdır. Savunma, Anayasa da, “Yargı” başlığı altında, “Bağımsızlığı” ve “Özgürlüğü” gözetilerek düzenlenmelidir. Hukuk Devleti olmanın, hukukun üstünlüğünü sağlamanın olmazsa olmazlarından biri budur.Hatay Barosu, kuruluşundan bu yana laik demokratik sosyal hukuk devletinin, özgürlükçü demokrasinin, hukuk ve hukukun üstünlüğünün, yargı ve savunma bağımsızlığının, insan hakların ödünsüz savunucusu olmuş ve bundan sonrada olmaya devam edeceğiz.Gelecek kuruluş yıldönümlerimizde mesleğimiz ve meslektaşlarımızın sorunlarını çözüme ulaşacağı beklentisi ile Baromuzun 69. kuruluş yıldönümünü bir kez daha kutlar saygılar sunarım”.Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz de yaptığı konuşmada, “Hukuk devleti, hukuk üstünlüğü ilkesi bir devlet için olmazsa olmazlarındadır” dedi.Hukuk dediğimiz bir devletin, bir milletin kendisi olduğunu belirten Vali Lekesiz,” Hukuka saygı hiç şüphesiz aynı zamanda insana saygıdır” dedi.Konuşmalarının ardından Avukatlar müzik eşliğinde gönüllerince dans edip, halay geçerek gönüllerince eğlendiler.
HATAY BAROSU 69 YAŞINI KUTLADI haberi 24 Aralık 2012 00:00 tarihinde firmarehberim.com kaynak gösterilerek Yerel kategorisine Hatay tarafından  80425 kişi tarafından okunmuş 0 kişi tarafından beğenilip 0 kişi tarafından da beğenilmemiştir.

Hatay Firma Rehberi Firmanı Ücretsiz Ekle
Hatay Temsilcimiz olun Ek Geliriniz Olsun
Hatay Radyoları Canlı Radyo Dinle
Hatay İlanları Ücretsiz İlan Ekle
Hatay Yemek Tariflerini Ekle
Hatay Tvlerini Canlı İzle