HATAY BİR KEZ DAHA BAŞKENT’TE SAHNE ALIYOR

4-9 Kasım 2014 tarihleri arasında  Ankara’da  düzenlenecek Başkent’te  Hatay Günleri’nin tanıtımı için Hatay Birlik Vakfı Hatay Şube Başkanı Mehmet Gülen, Antikya Restaurant’ta düzenlenen kahvaltıda basın mensuplarıyla bir araya geldi.

HATAY BİR KEZ DAHA BAŞKENT’TE SAHNE ALIYOR

Hatay Birlik Vakfı Hatay Şube Başkanı Mehmet Gülen, fuarların günümüzde sadece kalabalıkların akın ettiği, ürünlerin sergilendiği organizasyonlar olarak değil; modern çağların en önemli kültür paylaşım alanlarından ve etkinliklerin bir şölen havasında kutlandığı merkezlerden biri olarak dikkat çektiğini belirtti.Bu tür organizasyonların sınırları kaldırdığını söyleyen Başkan Mehmet Gülen, “Dünyamızda hem ulusal hem de uluslararası alanda insanların bir araya geldiği, birikimlerini ortaya koyduğu ve paylaştığı, ticaret hacminin çok yüksek olduğu ve bütün bunların yanında büyük bir coşkunun, eğlencenin olduğu, her insanın kendinden bir şeyler bulduğu en önemli organizasyonlardır.”dedi. Mehmet Gülen, üçüncüsü düzenlenecek olan ‘Başkent’te Hatay Günleri’nin 4-9 Kasım 2014 tarihleri arasında Ankara  Atatürk Kültür Merkezi’nde Hatay Valiliği’nin başkanlığında Hatay Birlik Vakfı’nın önderliğinde ve Life Medya Ajansının organizatörlüğünde yapılacağına vurgu yaptı.Etkinliğin amacının Hatay’ı her yönüyle Türkiye’ye tanıtmak diyen Gülen,“Bunun yanı sıra Hatay’ın ve Hataylıların kalkınmasına katkı da bulunmaktır. İleri de bu etkinliğimizi uluslararası alana taşıyıp Hatay’ın uluslararası tanıtımını sağlamak temel hedefimizdir. Unutulmaz şehir fuarları arasında ayrı bir önemi olan Başkentte Hatay Günleri fuarında temel hedefimiz; Hatay’ımızı, kültürümüzü, kardeşlik ve hoşgörü ortamımızı, tarihimizi, medeniyetimizi, yerel yönetimlerimizi, üniversitemizi, sivil toplum örgütlerimizi, yöresel ürünlerimizi, binlerce yılın imbiğinden geçmiş mutfağımızı kısacası sahip olduğumuz tüm değerlerimizi Türkiye’ye tanıtmak ve ulusal arenaya taşımak.”açıklamasında bulundu.

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Cumhuriyetimize hediye ettiği başkentimiz kuşkusuz ki siyasetin, ticaretin, bürokrasinin ve uluslararası misyonların yoğun olarak bulunduğu illerimizin başında gelir ifadelerine yer veren Hatay Birlik Vakfı Başkanı Mehmet Gülen,  “Bu yönleriyle baktığımızda geçmişte iki defa yaptığımız Başkentte Hatay Günleri’nden elde ettiğimiz başarı ve olumlu sonuçlar neden Başkentte Hatay Günleri sorusunun cevabıdır.”şeklinde konuştu.Organizasyon Öncesi ve Sırasında Yapılacak Tanıtım ve Etkinlikler..Organizasyon öncesi ve sırasında yapılacak tanıtım ve etkinlikler iki aşamalı olarak değerlendirilecektir şeklinde konuşmasına devam eden Başkan Mehmet Gülen, Hatay ve Ankara illerimizde yapılacak etkinlikleri şöyle sıraladı: “Hatay’ın gurur verici oluşumlarından biri olan Medeniyetler Koromuzun ulusal televizyonlarda çıkabilecek şekilde konser organizasyonu. 
 
  Abdi İpekçi parkında gerçekleştireceğimiz çok katılımlı Künefe Şöleni.  Olabilir ise Ankara’da Bakanlıklar Ulus hattında Defne ve Apollon imajı verilecek olan iki tiyatro sanatçımızla birlikte defne sabunu dağıtımı yapılabilir. Ulusal medyanın dikkatini çekeceğini düşünüyoruz.  Yine Ankara’da fuarın bilinirliliğini ve tanıtımını Ankaralılarla paylaşmak için 100 billboarda,  Ankaray metro istasyonlarındaki 20 adet dijital ekranlara 7 gün süresince ve Hatay’da tüm ilçeleri kapsayacak şekilde hem billboardlara hem de şehir girişlerine afişler asılması. En az 3 ulusal gazetenin Ankara’da ve Hatay’da çıkarılan eklerine etkinlik ile ilgili ilan verilmesi.  Hatay’da yerel gazetelerde, radyolarda ve televizyonlarda reklamlar verilmesi. Ayrıca Ankara’da en çok dinlenen ve en yoğun dinlenilen saatlerde 5 radyoda uygun aralıklarla duyuru yapılması.  Yine Ankara’da 80.000 adet,  Hatay’da 50.000 adet el ilanı ve broşür basılıp dağıtılması. Hatay’da tüm ilçeleri ve birçok mahalleyi içerecek şekilde reklam afişleri ile giydirilmiş minibüs ile etkinlik duyurusunun yapılması.  Etkinlik ile ilgili www. başkenttehataygünleri.com sitesinin hazırlanması.  Yerel ve olabilirse ulusal sanatçılarımızın fuar alanında konserler vermesi. Aba güreşi etkinlikleri, folklor gösterileri, Hatay türküleri korosu, kına gecesi ekibi, fotoğraf sergileri ve buna benzer katılımı arttırıcı ve tanıtımı olumlu etkileyici birçok organizasyon gerçekleştirilecektir.” Siz değerli hemşerilerimizin görüş, öneri ve destekleri ile Hatay’ımızı Türkiye’ye ve Dünya’ya en iyi şekilde tanıtmak amacındayız diyen Mehmet Gülen konuşmasını şöyle bitirdi: “Hatay’ı layık olduğu güzel yerlere taşımak istiyoruz. Basın mensuplarıyla birlikte hareket ederek etkinliğimizin geniş çapta duyulmasını amaçlıyoruz. Başkent’te Hatay Günleri programı netleştiğinde bilgiler tüm basın mensubu arkadaşlarla paylaşılacaktır.”4-9 Kasım 2014 tarihleri arasında  Başkent’te düzenlenecek  Hatay Günleri’nin organizatörlüğünü üstlenen  Life Medya sahibi İsmail Hakkı Ağlar,  Ankara’da düzenlenen Hatay Günleri’nde Hatay’ın hoşgörü ve medeniyetini en iyi şekilde sunacaklarını belirtti.4-9 Kasım tarihleri arasında düzenlenecek Hatay Günleri’nde stant satışlarının metrekare üzerinden kiralanacağını belirten İsmail Hakkı Ağlar, “Hatay Valiliği ve Hatay Birlik Vakfı ile birlikte ortak karar alınarak fiyat belirlenmiştir. Hatay’ın tanıtımını yapacağımız Başkent’te Hatay Günleri’nde yöresel ürünlerimizi ve mutfak kültürümüzü en iyi şekilde tanıtacağız.”dedi.
 

            Talip KÖLEOĞLU

Fotograflarla Hatay Editörü
        İRADE Gazetesi