Hatay Büyükşehir Oldu Ama İlçelerin Geliri?

Hatay ili 2014 mahalli seçimlerine “Büyükşehir” olarak girdi.
Hatay Büyükşehir Oldu Ama İlçelerin Geliri?

. Büyük şehre kavuşan Hataylıların “Başı göğe erdi mi?” Yasalarla “Büyükşehir” yapılmak, kâğıt üzerine yazılmak, büyükşehir olmaya yetiyor mu? Acaba Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Yayladağı’nın Güveççi Köyü ile ne kadar ilgilenebilecektir? Ya da en batıdaki Erzin’in Kuyluk köyüne hangi hizmeti ne kadar götürebilecektir?    Daha önce 12 yıllık AKP iktidarına muhalif ilçelerde belediye başkanlığı alanlara belli ölçüde dirsek gösteriliyordu. Şimdi Hatay’da bir ilçe 2 ayrı yönetimin muhalifi haline geldi: MHP’li belediye başkanına sahip Dörtyol!    Dörtyol’da MHP’li belediye başkanı var. Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı CHP’li. İktidar ise AKP! Yani Dörtyol Belediye Başkanı Yaşar Toksoy sağa dönse AKP iktidarıyla, sola dönse CHP’li Büyükşehir Belediye Başkanı’yla karşılaşıyor.    Bir de beldelerden ve eski yönetimden kalan borçlar var. Dörtyol Belediye’sinin takribi borcunun 76 milyon TL civarında olduğu söyleniyor. Bunun 76 milyonu, en küçük beldelerinden AKP’li Yeşilköy Belediye Başkanlığı yönetiminden miras kaldı. Yeşilköy, Yeniyurt, Karakese, Altınçağ,  Kuzuculu ve Dörtyol (merkez) belediyelerinden devreden borçların tamamı 76 milyona ulaşmış.    Belediyelerin bu kadar borçlanmaması konusunda, borcu yapan yönetimle ilgili caydırıcı hukuki işlemlere gerek olduğu anlaşılmaktadır. Ancak borçları devredilen beldenin işe yarar iş makinesi, araçları ve taşınmazlarının neden devredilmediği ayrı bir soru!    Eskiden geliri olan Dörtyol Belediyesi, “Büyükşehir” ucubesi sonucunda gelirlerinden de olmuş. Örneğin su ve atık su sebebiyle vatandaştan hiçbir şey alamıyor. Tamamen Büyükşehir’e bırakılmış. Oysa Dörtyol merkezin bıraktığı borç büyük ölçüde önceki Belediye Başkanlığı (gene MHP idi)’nın borç harç tamamladığı atık su tesisinden ileri gelmekteydi.

    Su demişken, diğer güney illeri gibi Hatay’da da yazın caddelerin sulanmasıyla tozlanma ortadan kalkıyor, belediyeye memnuniyet olarak geri dönüyordu. Bugün itfaiye kuruluşları da büyükşehir bünyesine bağlı. Caddeler sulanmayınca vatandaşın memnuniyetsizliğin faturası ilçe belediyesine kesiliyor.     Hatırı sayılır gelir kaynaklarından Hal Müdürlüğü, Otogar işletmeciliği, Mezarlıklar Müdürlüğü, Mezbahahaneler, zirai sulama işleri, ilaçlama, hayvan pazarı, organize sanayi bölgesindeki tüm tesisler de büyükşehir belediyesine bağlanmış.

    Hayvan pazarı büyükşehir belediyesine bağlı ama geçenlerde Dörtyol Belediye Başkanı Toksoy “Bana ne bana bağlı değil!” diyerek bu hizmeti de sırtından atmayıp, Kurban Bayramı öncesi denetimden geçirmişti.

    Buradan da anlaşılacağı üzere, davul Dörtyol Belediye Başkanı Toksoy’un boynuna asılı, ama tokmak Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfi Savaş’ın elinde. Tabii bu arada davulun ve tokmağın asıl sahibi konumunda olan da AKP iktidarı. Her ikisi de muhalif olan bu belediyelere AKP’li belediyelere olduğu kadar cömert olmadıkları da kesin!    Aslında elektrik dağıtım hizmeti de yandaş firmalara verildiği halde, genellikle sık sık gerçekleşen elektrik kesintilerinin eleştirisinden de nasibini alanlar belediye başkanlıkları. Oysa millete ve devlete ait elektrik dağıtım şebekesini yandaş firmalara devreden AKP  iktidarı. Ama elektrikler kesildiğinde vatandaşın müracaat mercii bile belli değil. Aslında vatandaşın müracaat mercii Hatay Valisi veya ilçelerde kaymakamlar olmalıydı. Ama iktidara ters düşmekten çekinen mülkü amirler parmaklarını kıpırdatmadılar. Bunların başındaki muhterem de Emniyet Genel Müdürü atanarak ödüllendirildi. Maşallah!

    Son Söz: Hatay’ı ille de büyükşehir olsun diye “terfi” ettirenler, hizmetlerin aksayabileceğini hiç düşünmemişler. Bu zamanla düzelebilir. Ama vatandaşın da bu konuda aydınlatılmazsa ilçe belediyeleri haksız eleştirilere maruz kalabilirler! 
Prof.Dr. Celalettin Yavuz,