Hatay Cemil Meriç İl Halk Kütüphanesi hizmete açıldı

 Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Türk Kütüphaneciler Derneği işbirliği ile düzenlenen ''48. Kütüphane Haftası'' etkinlikleri kapsamında yenilenen Hatay Cemil Meriç İl Halk Kütüphanesi'nin açılışı yapıldı.

Hatay Cemil Meriç İl Halk Kütüphanesi hizmete açıldı
  Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdür Vekili Prof. Dr. Onur Bilge Kula, açılışta yaptığı konuşmada, açılışı yapılan kütüphanenin son derece kullanışlı ve modern bir şekilde yenilenmesinin sevindirici olduğunu belirtti.
     Kula, şunları söyledi:
     ''Hatay'ın onuruna yakışır bir kütüphanenin yeniden düzenlenmesi Türkiye'deki diğer kütüphanelere de örnek olacak. Bu mekanların ele alındığı zaman nasıl olabileceğinin en güzel örneğini gördük. Hatay'a yakışan da bu. Hatay'da ilk örneğini oluşturmamız Hatay'ın onuruna da yakışır bir şey oldu. Şimdi bunu Ankara'da, İstanbul'da, Antalya'da ve diğer illerde örnekler izleyecek. Önemli olan sıradanlığa düşmeden, belli bir düzeyi nasıl yakalarız, bu çalışma onun çok açık göstergesidir.''
     Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz ise kütüphanenin Cemil Meriç isminde yapılmasının çok önemli olduğunu söyledi.
     Meriç'in 21. yüzyılda düşünce ve fikir hayatına çok önemli katkısı bulunan düşünce adamlarından biri olduğunu belirten Lekesiz, ''Yerelde bu isimlerin yaşatılması çok önemli'' dedi.
     Konuşmalarının ardından kütüphanenin açılışı yapıldı.