HATAY DA 8.SANAT MUTFAK MESLEKİ EGİTİM PROJESİ

Türkiye Aşçılar Federasyonu (TAFED) Genel Başkanı Zeki Açıkgöz, ''8. Sanat Mutfak Mesleki Eğitim Projesi'nin Türkiye?de bir ilk olma özelliğini taşıdığını belirterek, ''proje sayesinde mesleki eğitimden geçenler istihdam edilecekler'' dedi.
HATAY DA 8.SANAT MUTFAK MESLEKİ EGİTİM PROJESİ
 Açıkgöz, Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ), İŞKUR ve TAFED'in ortaklaşa gerçekleştirdiği proje açılışında yaptığı konuşmada, projenin Avrupa Birliği (AB) ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından ortak finanse edilen ve İŞKUR Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı adına yürütücüsü olduğu ''Genç İstihdamının Desteklenmesi Hibe Programı'' kapsamında olduğuna dikkat çekti.

 
     Türkiye'de ilk defa bu projede akademisyenler, uzmanlar ve iş adamları denetiminde bir çalışma yürütüldüğünü belirten Açıkgöz, aşçılık mesleği Türkiye?de usta- çırak ilişkisi ile öğrenildiğini fakat bunun uluslararası alanda geçersiz olduğunu, böyle projeler sayesinde aşçılık eğitiminin daha bilimsel yapılacağını belirterek, ''Türkiye'de bir ilk olan proje sayesinde mesleki eğitimden geçenler istihdam edilecek'' dedi.
     AB Komisyonu Türkiye Delegasyonu Eğitim Sektör yöneticisi Prof. Dr. Mustafa Balcı ise bu proje için heyecan duyduğunu belirtti.
     Akademisyenler, politikacılar ve iş adamlarını ortak projelerini AB?nin yakından takip ettiğini kaydeden Balcı, eğitimin özel sektörün beklentileri doğrultusunda yapılması şartının arandığı ''Mesleki Yeterlilik Projesini'' 2012?de başlatacaklarını belirtti.
 

     Balcı, TAFED başkanı Açıkgöz?ün vurguladığı bayan aşçılar bu konuya duyarlı olmalı açıklamasına ise kadın istihdamını arttırmak mecburiyetinde olduklarını vurguladı ve AB komisyonunu gençlerin ve kadınların istihdamı konusunda 15 milyon Avroluk bir ödenek ayırdığını kaydetti.
     Bu projenin bir ilk olduğunu belirten Balcı, AB komisyonu olarak sadece üniversiteli gençleri değil meslek lisesi öğrencilerini ve öğretmenlerinin de eğitilmesini desteklediklerini açıkladı.
     MKÜ Rektörü Prof. Dr. H. Salih Güder ise AB desteğiyle hayata geçen bu proje ile gençlerin hem bir meslek sahibi olabileceğini hem de iş alanında istihdam sağlayacağını ifade etti.
     Güder, proje katkısı olan herkese teşekkür ederek hem ülkeye hem de kente hayırlı olmasını diledi.
     Toplantıya, Milli Eğitim Müdürü Cafer Tulmaç, Antakya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Hikmet Çinçin ile İŞKUR İl Müdürü Ahmet Uyanık, otel sahipleri ve turizm sektörü temsilcileri katıldı.