HATAY DA AB HİBE PROJESİ HAZIRLAMA EĞİTİMİ

İŞKUR HATAY İL MÜDÜRÜ BULANIK: -''İŞSİZLERİN İSTİHDAMINI ARTTIRMAK İÇİN AKTİF İŞ GÜCÜ PROGRAMLARI DÜZENLİYORUZ''
HATAY DA AB HİBE PROJESİ HAZIRLAMA EĞİTİMİ
İŞKUR Hatay İl Müdürü Ahmet Bulanık, çağdaş bir kamu istihdam kurumu olma yolunda ilerleyen kurumun, işsizlerin istihdam edilebilirliğini arttırmak için aktif işgücü programları düzenlediğini söyledi.
     Bulanık, İŞKUR İl Müdürlüğü salonunda düzenlenen ''AB Uluslararası Hibe Projesi Hazırlama, Proje Döngü Yönetimi, Proje İzleme ve Değerlendirme Eğitimi'' konulu toplantının açılışında, AB hibe mekanizması İPA'nın bileşenlerinden olan insan kaynaklarının geliştirilmesi programlarının Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na ve ilgili bazı projelerin İŞKUR'a görev olarak verildiğini anımsattı.
     Bu bağlamda İŞKUR İl Müdürlüğü'nün 2005 yılında aktif iş gücü piyasası projesi kapsamında Hatay'da kabul edilen üç projenin izleme görevini ve 2009 yılında aktif istihdam tedbirleri hibe projesi kapsamında kabul edilen 8 adet projeyi teknik danışmanlık desteği alarak yürüttüğünü belirten Bulanık, şöyle konuştu:
     ''Çağdaş bir kamu istihdam kurumu olma yolunda ilerleyen kurumumuz, işsizlerin istihdam edilebilirliğini arttırmak için aktif iş gücü programları düzenliyoruz. Bu yıl bu projeleri hem yürütmek hem de program hedefleri kadın istihdamının ve genç istihdamının desteklenmesine yönelik kabul edilebilecek hibe projelerinin de yürütülmesinden sorumlu olacağız.''
     Bulanık, kurumun, ''AB Hibe Mevzuatı, Proje Döngü Yönetimi, İzleme ve Değerlendirme'' konusunda proje hazırlayarak Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı'na (DOĞAKA) başvurduklarını ve yapılan değerlendirmede başvurularının kabul edilerek sözleşme imzalandığını sözlerine ekledi.
     DOĞAKA Genel Sekreteri Erdoğan Serdengeçti de, eğitim çalışmalarına önem verdiklerini belirterek, başvuruda bulunan kurum, kuruluşlar ile sivil toplum örgütlerine teknik destek yardımında bulunduklarını ifade etti.
     Bölgenin kalkınması için çaba gösterdiklerini kaydeden Serdengeçti, ''Biz diğer ajanslardan farklı olarak bölgemizin yapısını da göz önüne alarak, çalışmalar başlattık. Bize gelen tüm başvuruları inceliyor ve değerlendiriyoruz'' diye konuştu.
     Konuşmaların ardından AB Hibe Eğitim Uzmanları Hayati Körpe ve Mustafa Aydın tarafından katılımcılara sunum yapıldı.