HATAY DA CUMHURİYET BAYRAMI COŞKUSU

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde yazılan kurtuluş destanının varış noktası olan Cumhuriyetin ilanı, tüm yurtta olduğu gibi ilimizde de büyük bir coşku içinde kutlandı.
HATAY DA CUMHURİYET BAYRAMI COŞKUSU
Cumhuriyet Bayramı kutlamaları  Atatürk Caddesi’nde vatandaşların da yoğun katılımı eşliğinde devam etti. Buradaki tören, Hatay Valimiz M. Celalettin Lekesiz, 2.Hudut Alayı ve Garnizon Komutanı Piyade Kurmay Albay Hasan Polat ve Antakya Belediye Başkan Vekili Serdar Güven’in tören kortejinin ve halkın bayramını kutlaması ile başladı. 
Antakya Belediyesi Bandosu eşliğinde saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın hep bir ağızdan coşku ile okunmasının ardından,  Vali Lekesiz yaptığı konuşmada Cumhuriyet’in önemine vurgu yaptı. 
 Lekesiz Milletimizin bağımsızlığından ve hürriyetinden taviz vermeyeceğini tüm dünyaya ilan eden Cumhuriyetin, çağdaş dünyada hak ettiği miz yeri alma kararlılığımızın da göstergesi olduğunu kaydetti. 
Cumhuriyetle yönünü belirleyen ve çağdaş uygarlıklar düzeyini aşma hedefini gerçekleştirmek için 89 yıldır büyük çaba gösteren Türkiye’nin, yoluna kararlılıkla devam etmekte olduğunu vurgulayan Lekesiz, ‘Cumhuriyet, bizim için sadece bir yönetim şekli değil, aynı zamanda tarihimizin en kapsamlı çağdaşlaşma hamlesi, toplumsal ve siyasal değişim projesidir.’dedi. 
Lekesiz, Milletimizin, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da hiçbir fedakârlıktan kaçınmayarak, hoşgörüsünü, sağduyusunu kaybetmeden ilerleme yolunda sağlam adımlarla yürümeye devam edeceğini kaydederek, ‘Farklılıklarımız, dışlama, yok sayma, kültürel bölünme değil, tam tersine demokratik zenginliğin bir göstergesi olarak alınmalıdır. Hatay ili, bu gerçeğin böyle algılandığı, yaşayan canlı bir demokratik modeldir.’ şeklinde konuştu. 
Vali Lekesiz, ‘Hatay ili olarak da hepimiz üzerimize düşen görev ve sorumluluğun farkındayız. Hedefimiz, ilimizi her konuda en üst sıralara taşımaktır. Cumhuriyet Bayramınız kutlu olsun.’diye konuştu. 
Etkinlikte, Samandağ İlçesi Muhtarlar Halk Oyunları Ekibi ile Harbiye Lisesi Halk Oyunları Ekibi ilimize özgü birbirinden güzel halk oyunları gösterileri ile protokol üyelerinin yanı sıra töreni izleyen vatandaşlar tarafından da büyük alkış alırken, günün önemine ilişkin şiirler okuyan öğrenciler de törene ayrı bir coşku kattı. 
Halk oyunları gösterisinin ardından bayrama katılan tüm grupların gerçekleştirdiği geçit töreni renkli görüntülere sahne oldu. 
‘Özgürlüğün, Bağımsızlığın, Egemenliğin, Cumhuriyet ve İnkılapların Yılmaz Bekçileriyiz.’, ‘Cumhuriyet Erdemli İnsanların Yönetimidir.’, ‘Cumhuriyet Bir Ülkenin Can Damarıdır’ yazılı dövizlerle geçit töreninde yer alan öğrencilerimiz, geleceğe dair umutlarımızı bir kez daha yeşerttiler. 
‘Spor Dostluk, Barış ve Kardeşliktir.’ ‘Hayatta Spor Varsa Yere Sağlam Basıyorsunuz Demektir.’ yazılı dövizlerle geçit töreninde yer alan sporcu gençlerimiz, satranç, boks, atletizm, eskrim, hentbol, futbol, güreş, jimnastik, voleybol ve badminton gibi spor dallarındaki başarılarını da Hataylılarla paylaştılar. 
‘Yaş Sebze ve Meyve İhracatında Türkiye Birincisiyiz’, ‘Marul Üretiminde Türkiye Birincisiyiz’, ‘Pazı Üretiminde Türkiye Birincisiyiz.’, ‘Can Eriği Üretiminde Türkiye Birincisiyiz.’, ‘Zeytinyağı Üretiminde Türkiye Dördüncüsüyüz.’, ‘Patlıcan Üretiminde Türkiye İkincisiyiz.’ ‘Aşılama İle Sağlıklı, Verimli Hayvancılık.’, ‘Makineli Hasatla Ürün Kaybına Son.’ ‘Tarımda Adsız Kahramanlar Çiftçi Kadınlar.’ yazılı dövizlerle ilimizde yetişen ürünlerden örneklerin yer aldığı araçlarla geçen üreticilerimiz, ilimizin zenginlikleriyle bir kez daha gurur duymamıza vesile olurken, traktörlerin üzerinde sergilenen sebzeler ve meyveler de renkli görüntüler oluşturdu. 
İlimizin sahip olduğu değerlerin anlatıldığı dövizlerle geçit töreninde yer alan öğrencilerimiz, ilimizin sahip olduğu değerleri Hataylılara bir kez daha hatırlattı. ‘Dünyanın İlk Mağara Kilisesi Hatay’da.’, ‘Barışın Merkezi Hatay.’, ‘Hoşgörünün Sembolü Habib-i Neccar Camii’, ‘İlk Işıklandırılan Cadde Hatay’da.’, ‘Medeniyetlerin Buluştuğu Kent.’ ‘Dünyanın En Büyük Mozaik Müzesi Hatay’da.’, ‘Yan Yana Bugün, Çan, Ezan, Hazzan.’, ‘Dünyanın En Uzun Kent Surları Hatay’da’, ‘Anadolu’nun İlk Camisi Hatay’da’ bilgilerini taşıyan dövizler sahip olduğumuz değerlerimizle gurur duymamıza vesile oldu. 
‘Defne Değil Define.’, ‘Yeşil Hatay Yeşil Türkiye.’, ‘Ormansız Bir Yurt Vatan Değildir.’ dövizleri eşliğinde yeşilin önemine, ‘Tarım Toplumundan Bilgi Toplumuna.’, ‘Çalışacağız Daha Çok Üreteceğiz.’ ‘Yassı Çelik Kapasitesinde Türkiye Birincisiyiz.’, ‘Yassı Çelik Üretimimizle İthalatta 5 Milyar Dolar Tasarruf Sağladık.’, ‘Hatay Vergi Tahsilatında Türkiye Sekizincisi’, ‘Toplam Kalite Yönetimi Uygulamalarında Türkiye Üçüncüsüyüz.’, ‘Türkiye’de Erkek Ayakkabısının Yüzde 35’ini Hatay Üretiyor.’ yazılı dövizlerle de ilimiz sanayisine dikkat çekildi. 
Törende ayrıca; demir döverek ve ayakkabı imalatı yaparak geçit töreninde yer alan zanaatkarlarımız, künefe şov gerçekleştiren esnafımız, ilimizi sadece ülkemizde değil tüm dünyada temsil eden Medeniyetler Koromuz, bu cennet vatan için canlarını seve seve vermeye hazır saygıdeğer gazilerimiz, Ana-Kız Okuldayız Kampanyası’nın okuma yazma öğrenen başarılı ve azimli kadınları, okul öncesi eğitimin sevimli öğrencileri, 112 Acil Yardım ve Alo 177 Yangın İhbar görevlileri, Emniyet Müdürlüğü Motorize Ekipleri, Hatay Polis Meslek Yüksekokulu öğrencileri, 121.Jandarma Eğitim Alayı da geçit töreninde Hataylılar tarafından büyük alkış aldı. 
Tören sonrasında, Vali  Lekesiz, Garnizon Komutanımız  Polat ve Belediye Başkan Vekili Güven törende görev alan öğretmenleri tek tek kutlayarak teşekkür ettiler.
Törene, Hatay Milletvekili Hasan Akgöl, Hatay Cumhuriyet Başsavcısı Bestami Tezcan, Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr.H.Salih Güder, Hatay Barosu Başkanı Av. Sinan Akgöl, Vali Yardımcıları, İl Jandarma Komutan Vekili, İl Emniyet Müdürü, Silahlı Kuvvetler mensupları, siyasi parti temsilcileri, Gazi ve Şehit Aileleri Derneklerinin üyeleri, il müdürleri, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri, öğrenciler ile vatandaşlar katıldı.