HATAY DA DEFNE TIBBI VE AROMATİK BİTKİLER KONFERAANSI

Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, ''İyi bir planlama, iyi bir tarım politikası, havza bazında üretim ve plandan elde edilen bine yakın verinin iyi kullanımı sonrasında ilimiz tarım alanında dünya da yıldız olabilecek'' dedi.
HATAY DA DEFNE TIBBI VE AROMATİK BİTKİLER KONFERAANSI
Lekesiz, Defne Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Derneği tarafından Antakya Kültür Merkezinde düzenlenen ''Defne Tıbbi ve Aromatik Bitkilerinin Hatay ve Türkiye Ekonomisindeki Yeri'' konulu konferansta, Hatay Tarım ve Kırsal Kalkınma Stratejik Planı çerçevesinde hedefler konulduğunu ve bunlara ulaşmak için çalışmak gerektiğini belirtti.
     Hatay'ın, binlerce yıla dayanan parıltılı geçmişiyle övünmek yerine, ''nasıl daha ileri giderimin'' hesabını yapması gerektiğini ifade eden Lekesiz, şöyle devam etti:
 

     ''Hatay 2000 yılında tarımdan 500 milyon lira gelir sağlarken, bu rakam 2009 yılında 2 milyar 600 milyon liraya çıktı. 15 ay süren yoğun çalışmalar sonrası hazırlanan Hatay Tarım ve Kırsal Kalkınma Stratejik Planı sayesinde söz konusu rakamı ikiye katlamayı tasarladık. Bu plana sahip çıkılması gerekiyor. Tarım yapan birçok Avrupa Birliği ülkesi yapay güneş ışınlarından ve yapay topraktan faydalanıyor. Biz de ise her şey var. Güneşimiz doğal, toprağımız doğal. Çiftçiliğin en iyisini yapabileceğimize inanıyorum. İyi bir planlama, iyi bir tarım politikası, havza bazında üretim ve plandan elde edilen bine yakın verinin iyi kullanımı sonrasında ilimiz tarım alanında dünya da yıldız olabilecek.''
     Dünya pazarlarının talepleri doğrultusunda ürün yetiştirmek ve yetiştirilen ürünü, paketlemeden pazarlamasına kadar kaliteli bir ortamda yapmanın önemine dikkat çeken Lekesiz, markalaşmanın gerekliliğine dikkati çekti.
     Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Tarımsal Üretim ve Geliştirme Genel Müdür Yardımcısı Talat Şentürk de Tarım ve Köy İşleri Bakanlığının yatırımları ve hizmetleriyle ilgili bilgi verdi.
 
 

     Şentürk, bakanlığın 2002 yılında 1 milyar 800 milyon lira olan tarımsal destek rakamının 2010 yılında 5,9 milyar liraya yükseltildiğini, bununda Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nın tarıma olan bakış açısını açıkça ortaya koyduğunu belirtti.
     Dünya genelinde toplam 12 bin 400 civarında tıbbi ve aromatik bitki bulunduğunu ve bu bitkilerden 3 bin 500 civarındaki çeşidinin sadece Türkiye'de yer aldığını vurgulayan Şentürk, ''Bu nimeti iyi kullanmalıyız. Özellikle markalaşma yolunda önemli adımlar atmalıyız. Bu dalda dünya pazarlarına açılmamız için gereken çaba bakanlık olarak verilmektedir'' dedi.
    
     -''DEĞERLİ NİMETLERİN FARKINDA DEĞİLİZ''
    
     Defne Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Derneği Başkanı Semih Habip, kendilerine duyulan güvene layık olmak için var güçleriyle çalıştıklarının ve amaçlarının sadece toplantılar yaparak adlarından söz ettirmek değil, bölgesel kalkınmaya yönelik önemli projelerde de yer almak istediklerini söyledi.
     Tıbbi ve aromatik bitkilerin geçmişten günümüze kadar ülkemizde çok ihmal edildiğini öne süren Habip, derneklerinin Türkiye'de bu alanda kurulan ilk ve tek dernek olmasının, ihmalkarlığın göstergesi olduğunu hatırlattı.
     Özellikle gelişmiş ülkelerde doğal ve organik ürünlerin kullanımının hızlı bir şekilde arttığını kaydeden Habip, şöyle devam etti:
     ''Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre dünya nüfusunun yüzde 85'i sağlık gereksinimleri için tıbbi ve aromatik bitkilerden yararlanırken, gelişmiş ülkelerde de tıbbi ve aromatik bitkilerin kullanımı gittikçe artmaktadır. Dünya defne yaprağı ticareti her yıl artış göstermektedir. Dünya defne yaprağı ticaretinin yüzde 90'nından fazlasını gerçekleştiren ülkemizden 10 yıl önce 5 bin ton civarında defne yaprağı ihracatı gerçekleştirilirken, son yıllarda bu rakam 10 bin tonlara ulaşmıştır. Diğer tıbbi ve aromatik bitiklerde olduğu gibi, ne yazık ki defne gibi sahip olduğumuz birçok değerli nimetlerin neredeyse farkında bile olmayan bir toplumuz.''
     Antakya Ticaret ve Sanayi Odası(ATSO) Yönetim Kurulu Üyesi Yılmaz Dönmez de defne ve tıbbi aromatik bitkilere yönelik destek vermeye hazır olduklarını söyledi.
     Açılış konuşmaları sonrasında aralarında Uluslararası Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Konseyi Başkanı Prof. Dr. Hüsnü Can Başer'in de bulunduğu çok sayıda konu uzmanı katılımcıları bilgilendirdi.