HATAY DA DİN KARDEŞLİĞİ

A.S.İ.F Aile ve Sosyal İşler Federasyonu Genel Başkanı  Sayın Bekir AYAZ Medeniyetlere ev sahipliği yapmış HATAY’da Dinleri aynı çatı altında toplamak için bir dizi ziyaretler yaptı.

HATAY DA DİN KARDEŞLİĞİ
Ziyarette HATAY il temsilcisi sayın Ferdane KEKEÇ il temsilci yardımcısı ve teşkilatlanmadan sorumlu Ali CEREN Yerel Yönetimlerden Sorumlu Cabir ASLAN Arsuz ilçe temsilcisi Leyla ASLAN Samandağ ilçe temsilcisi Mehmet KURMAZ ve il yönetimi bulundu.Musevi cemaati önderlerinden Shaul CENUDİOĞLU ilk ziyaret edilen duraktı sinagogta yapılan sohbet Antakyada musevi cemaatinin faaliyetleri ve istek şikayetlerine önem veren Bekir AYAZ bey A.S.İ.F Federasyonunun faaliyetleri hakkında bilgiler verdi ve akabinde katolik kilisesi pederi Domenico BERTOGLİ ziyaret noktasıydı 25 senedir antakyada mutlu bir şekilde dinini icra ettiğinden bahseden peder herhangi bir istek şikayetinin olmadığını ve A.S.İ.F Federasyonunun yanlarında olacağına inandığını belirtti.aha sonra Ortodox cemaati önderi sayın Fadi HURİGİL ziyaret edildi Fadi Bey A.S.İ.F ferderasyonunun kuruluş amacını öğrenince çok memnun olduğunu ilk defa gerçek manada sıcak bir elin varlığını sayın Bekir AYAZ Bey sayesinde hissettiğini belirtti.
 
Ziyaretlerin devamında Protestan Kilise pederi sayın Yakup Seon Ito CHANG beyle sohbette Bekir AYAZ Bey İslam’la Hıristiyanlık arasında müşterek noktaların bulunmasından daha tabii bir şey olamaz. Çünkü her iki dinin kaynağı da Allah’tır. Belki de her iki dinin peygamberi hayatta iken, her iki din de aynı saflıkta bulunuyordu. Ancak zamanla çeşitli fikirlerin ortaya çıkmasıyla merkezden uzaklaşma olduğu gibi, bazı sapmalar da meydana geliyor. Bugün İslam dünyasında da Hıristiyan dünyasında da aynı şeylerin mevcut olduğunu söyleyebiliriz.İçerden kaynaklanan bu bozulmaların yanı sıra dinlere bir de dışarıdan gelen engeller ve baskılar bulunmaktadır. Bunların en başında şüphesiz pozitivist felsefe ve inkarcı düşünme gelmektedir. Gaye ve yapılan iş, metafiziği inkâr etmek olduktan sonra, ister İslam, ister Hıristiyanlık olsun, bu her iki din açısından da bir farklılık ifade etmez, netice aynıdır. Çünkü insan ve toplum düşünce ve davranışında hiçbir dine ne yer, ne de itibar vardır dedi.Ve yolumuz Türkiyenin tek ermeni köyü olan vakıflı köyüne varmak oldu köy muhtarı ve ermeni vatandaşlarımızın önderi Berj KARTUN beyle sıcak sohbet havasında geçen söyleşi herşeyin yolunda olduğu A.S.İ.F in çatısının sağlam olduğunu Bekir AYAZ beyin sayesinde dahada ileriye güvenle ilerleyeceğini belirtti.EHDAV Ehli beyt kültür ve dayanışma vakfı başkanlığı uğrak yerimiz idi EHDAV Genel Başkanı Ali YERAL İstanbulda olduğundan Ehdav basın sözcüsü özel kalem müdürü Sayın Sedat BİLGİN ‘in ev sahipliğinde gerçekleşti.Toplantıda Ehdav merkez yönetim ve karar kuruluda hazır bulundu.Bilgin Gerçekleşen ziyaretten duyduğu menuniyeti dile getirirken yapılacak olumlu ve verimli her projede A.S.İ.F’in yanında olacaklarını belirtti.Alevi Kültürünü ehlibeyt kültürünü önemsediklerini belirten Bekir AYAZ bey asıl A.S.İ.F Fedarasyonu olarak biz yanınızda olduğumuzu göstermek için buradayız Alevi nüfusunun A.S.İ.F ile hareket edeceğine inandığını hertürlü fedakarlığa hazır olduklarını belirten A.S.İ.F genel başkanı Bekir AYAZ bey siz alevi kardeşlerimizi başımızın üstüne koymuyoruz bilakis sizleri kalbimizin en güzel en sıcak köşesine koyuyor bizimle beraber bu yolda yürüyeceğinizi dedelerinizle şıhlarınızla bu dünyada semaha varız var olmaya devam edeceğiz dedi.Ve Antakya Belediye Başkanı Mimar İsmail KİMYECİ ziyaretinde sayın KİMYECİ A.S.İ.F federasyonunun faaliyetlerini yakınen takip ettiğini belirtti birlikte çalışma imkanı olacağından emin olduğunu çok güzel projelere A.S.İ.F ile imza atacağımıza eminim dedi.

 

                                                                                                          

HATAY DA DİN KARDEŞLİĞİ haberi 05 Şubat 2015 00:00 tarihinde firmarehberim.com kaynak gösterilerek Yerel kategorisine Hatay tarafından  19645 kişi tarafından okunmuş 0 kişi tarafından beğenilip 0 kişi tarafından da beğenilmemiştir.

Hatay Firma Rehberi Firmanı Ücretsiz Ekle
Hatay Temsilcimiz olun Ek Geliriniz Olsun
Hatay Radyoları Canlı Radyo Dinle
Hatay İlanları Ücretsiz İlan Ekle
Hatay Yemek Tariflerini Ekle
Hatay Tvlerini Canlı İzle