HATAY DA Dünya Kadınlar Günü Kutlandı

8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısı ile Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü tarafından Kültür Merkezi’nde düzenlenen programda konuşan Vali Lekesiz, kadınların zaman zaman erkeklerin gölgesinde olduğunu ancak bugün gelinen noktada kadınların artık, yaşadıkları köyün, beldenin, ilçenin, ilin, ülkenin, hatta dünyanın geleceğinin şekillenmesinde daha fazla söz sahibi olmak istediklerini ve olduklarını kaydetti.
HATAY DA Dünya Kadınlar Günü Kutlandı
Lekesiz, ‘Atatürk’ün işaret ettiği çağdaş uygarlık seviyesine ulaşabilmemiz için yasalarımızda her geçen gün kadınların lehine düzenlemeler olduğunu görüyoruz. Bu esasen böyle olmalı, çünkü kadının sosyal, ekonomik, kültürel birikiminden, enerjisinden yararlanamayan, bu birikimi göz ardı eden bir toplumun çağdaş uygarlık düzeyine ulaşması beklenemez.’ dedi. Bir toplumun, kadının birikiminden yoksun kalmasının düşünülemeyeceğini ifade eden Lekesiz, ‘Bugün içerisinde yaşadığımız çağdaş dünyada maalesef ailenin çözülerek çürümeye yüz tuttuğunu, bunun bin bir çeşit yeni sorunlara yol açtığını, toplumsal dokunun tahrip olduğunu görüyoruz. Bizim toplumumuz için kadın ve aile son derece önemlidir. Eğitimli ve güçlü kadın, güçlü aile hassasiyetinden vazgeçemeyiz. Kadını ve erkeği ile daha güçlü bir Hatay’ı ve ülkeyi hep birlikte inşa etmeye çalışacağız. Tüm kadınlarımızın gününü kutluyorum.’ dedi. Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş da, ‘Kadınlar; kızımız, kardeşimiz, yoldaşımız, sırdaşımız, anamız, bacımız, her şeyimizdir.
 
 Savaşta her türlü sıkıntıyı yüklenen, barışta ailemizi kuran, çocuklarımıza bakan kadınlarımızdır. Eğitimde biraz yol aldık ama siyaset konularında, yönetici pozisyonlarında kadınların haklarını biraz yiyoruz.’ diye konuştu. Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Rektörü Prof. Dr. Hüsnü Salih Güder ise, kadınları her alanda güçlendirmek yönünde yapılması gereken daha çok çalışmalar olduğuna dikkat çekerek, ‘Bizler eğitimciler olarak, bir kadının eğitilmesini esasen, o ulusun, o ruhun, o milletin eğitilmesiyle aynı görmekteyiz.’ dedi.Zaman zaman kadın ve erkeğin birbirine rakip unsurlar olarak değerlendirildiğine de dikkat çeken Prof. Dr. Güder, ‘Şu iyi bilinmelidir ki, ne kadın erkekten, ne de erkek kadından üstündür. Her birisi hem yasalar nezdinde hem de vicdani kabuller ölçüsünde eşittir.’ diye konuştu.  Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Mahmut Aldatmaz da, insanoğlunun cinsiyetini seçerek doğma hakkına sahip olmadığını, bu sebeple erkek veya kadın olarak doğmuş olmanın bir diğerine üstün olma hakkını vermeyeceğini vurguladı. 

Törende, Koruyucu Aile projesi çerçevesinde yuvadan iki çocuk alarak sıcak bir aile ortamında kavuşturan ve ‘Yılın Annesi’ seçilen Habibe Koçak’a, Vali Lekesiz tarafından plaket verildi.  İş ve Meslek Sahibi Kadınlar Derneği Başkanı Zekiye Yiğitbaşı tarafından hazırlanan ve  Hataylı başarılı  iş kadınlarının tanıtıldığı sinevizyon gösterisinin ardından programda, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Türk Halk Müziği Korosu türkülerle, İskenderun Kafkas Nostalji Halk Dansları Topluluğu, halk danslarıyla, İl Kültür ve Turizm Müdür Yardımcısı Ümmühan Eryurt ise seslendirdiği türküyle programa renk kattı. Program sonrasında Vali Lekesiz, eşi Hanımefendi Zehra Lekesiz ve protokol üyeleri Tezhip Sergisi’ni gezdiler. Etkinliğe, Hatay Milletvekili Refik Eryılmaz, 2.Hudut Alayı ve Garnizon Komutanı Piyade Kurmay Albay Hasan Polat, Vali Yardımcısı Fahrettin Göncü, İl Jandarma Komutanı J.Alb.Mustafa Başoğlu, İl Emniyet Müdürü Ragıp Kılıç, protokol eşleri ve vatandaşlar katıldı.