Hatay da Gençler için yeni bir meslek iş alanı projesi

Vali Mehmet Celalettin Lekesiz, işsizliğin sadece ilin, ülkenin değil tüm dünyanın sorunu olduğunu söyledi.
Hatay da Gençler için yeni bir meslek iş alanı projesi
 Lekesiz, Savon Otel'de, Genç İstihdamın Desteklenmesi, İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi Operasyonel Programı kapsamında hazırlanan, Antakya Ticaret ve Sanayi Odası tarafından yürütülen Gençler için Yeni Bir Meslek ve İş Alanı Projesi çerçevesinde verilen Doğalgaz Tesisatçılığı ve Tig Kaynakçılığı Eğitimi Kursu'nu tamamlayan kursiyerlerin sertifika dağıtım töreninde yaptığı konuşmada, işsizliğin her kesimi ilgilendiren bir konu olduğunu ve bu tür organizasyonları önemsediğini belirtti.
     İşsizliğin kentleşmeyle beraber çok daha görünür hale geldiğini ifade eden Lekesiz, ''İşsizlik bir kişinin ve kurumun değil pek çok tarafın mücadelesiyle çözülmesi gereken ortak sorundur. Memnuniyetle ifade etmek isterim ki ilimizde adeta bir seferberlik anlayışı içerisinde kurum ve kuruluşlarımız bu konuda yoğun bir çalışma içerisindedir'' diye konuştu.
     Lekesiz, ilde ve ülkede istihdamla ilgili zihinsel bir dönüşümünün yaşandığını ve artık herkes her işi yaparım diyenlerden hiçbir şey olmayacağının farkında olduğu için gençlerin meslek edinmesinin önemli olduğunu kaydetti.
     Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ)Rektörü Prof. Dr. Hüsnü Salih Güder'de üniversitenin kurulduğu günden bugüne kadar bulunduğu coğrafyada sahip olduğu fiziki tesislerle, insan kaynaklarıyla başta ilin, ülkenin ve tüm insanlığın refahı için ürettiği bilgiyi çevresiyle paylaştığını ayrıca toplumun her kesimiyle iş birliği yaptığını belirtti.

     Güder, Reyhanlı ilçesindeki özel eğitim kurumlarıyla Antakya'da belediye, valilik, ATSO ve pek çok dernekle genç, kadın istihdamının sağlanması ve eğitilmesi için önemli katkılar sunduklarının altını çizdi.
     ATSO Başkanı Hikmet Çincin'de konuşmasında oda olarak en önem verdikleri konunun işsizlik olduğunu kaydetti.
     El birliği içinde seçilmişleri ve atanmışlarıyla birlikte işsizlikle mücadele edilmesi gerektiğinin altını çizen Çincin, ''
     Gençlerin istihdamının sağlamak için var gücümüzle çalışacağız. Bundan sonrada bu tür projelerimiz devam edecektir. Ülkenin sorunu olan mesleksizliğin çözümü konusunda her kese ciddi iş düşüyor'' dedi.
     İŞKUR İl Müdürü Ahmet Bulanık ise, eğitim ve istihdam ilişkisinin çok önemli olduğunu vurguladı.
     İşsizliğin azaltılması ve istihdamın artırılmasında bu projelerden vazgeçmeyeceklerini ve kursları tamamlayan kursiyerlerin istihdam edilmesi için ellerinden geleni yapacaklarını belirtti.
     Konuşmaların ardından kursu başarıyla tamamlayan 3 kadın olmak üzere toplam 97 kursiyere sertifikaları verilirken, katkı verenlere de plaket sunuldu.
     Etkinliğe, Antakya Belediye Başkan Yardımcısı Aytaç Kınay, Antakya Ticaret Borsası Başkanı Mhemet Ali Kuseyri, Hatay Esnaf ve Sanatkarlar Odası (HESOB) Başkanı Kadir Teksöz, işadamları ve davetliler katıldı.