HATAY DA METE ASLAN LI MHP VE

Hatay’da MHP’nin büyükşehir belediye başkanı adayı belli oldu: Mete Aslan! Daha önce AKP, Adalet Bakanı Sadullah Ergin’i vitrine koymuştu.
HATAY DA METE ASLAN LI MHP VE

 Bunun üzerine, aslında aynı görev için bekleyişini sürdürmekte olan Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş, CHP’nin “Büyükşehir Belediye Başkanlığı” teklifine “Evet!” dedi. Sanki doğru yapmış gibi… Kendisini hem AKP belediye başkanı iken, hem de CHP’den teklif geldikten sonra da “Ülkücüyüm!” diye niteleyen Lütfü Savaş’a, bu özelliği sebebiyle MHP’den de aynı makam için teklif yapılmış. Ama Hatay’ın vatansever “Alevi-Nusayri” kesiminin %30-35’lik oyunu CHP’ye akacağını, Hatay’da hasar gören AKP’den kopacak Sünni oyların gelebileceğini ve “Ülkücü” oyları da “çantada keklik” görmüş olacak ki, Matkap’ın teklifine atladı!

    Bu durumda, ilk kez yapılacak Hatay Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinin “Hükümetin ve devletin gücü”nü arkasına alan Sadullah Ergin ile “eski dost” Lütfi Savaş arasında çetin bir mücadeleye dönüşeceği bekleniyordu. Oyun 8 Ocak 2014’te bozuldu. MHP, uzun yıllardır “yuvaya dönüşü” beklenen İskenderun’un efsanevi belediye başkanlarından Mete Aslan’ın Hatay Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na layık gördü.

    Mete Aslan’ı 10 Ocak’ta İskenderun’da kendi adını taşıyan bulvardaki özel bürosunda ziyaret ettiğimizde, büro ana-baba günüydü. Sohbet biraz ciddiyetten uzaklaştığında Mete Başkan “Getirin şu geyiği!” diyor ve yardımcıları içerden bronz geyik heykelciğini getiriyordu.    10 Ocak aynı zamanda “Gazete Çalışanları Günü”ydü. İskenderun Gazeteciler Cemiyeti’nde gazete çalışanlarıyla da bir araya geldiğimizde ana konu, Mete Aslan ve Hatay Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimiydi. Sanıyorum bu haberi aldıktan sonra her iki adayın (S. Ergin ve L. Savaş) uykuları kaçmış, stratejileri değişmiştir! Hele de 11 Ocak 2014’te Antakya’da MHP İl binası önünde MHP Belediye Başkanlarının kamuoyu tanıtımında yaşanan muhteşem ve coşkulu toplantıdan sonra…    Mete Aslan, eşi ve çocuklarından ikisini (Alptürk ve Göktürk) de yanına alarak çıktığı kürsüden anekdotlarla süslediği “kısa” bir konuşma yaptı. Renkli ve medyatik kişiliği, Hatay’ın tamamını ilgilendiren ve iyi bildiği konulara temasları ile yıldız gibi parlarken, farkında olmadan yanındaki partilileri de adeta gölgesinde bıraktı.     Belki de “doğuştan ülkücü” olduğunu söyleyen Mete Aslan’ın bu “etrafındakileri gölgede bırakma” özelliği kendisini, Hatay’da MHP’den uzakta tutmuştu. Bu kez başta MHP İl Başkanı Adnan Akdaş, MHP ilçe başkanları ve belediye başkanı adayları, ama ille de Hatay MHP tabanı istediği için gerçek yuvasına döndü! Hatay Siyasetinin Kara Lekesi: Tabanın İsteklerine Gem Vuran İcazet ve Vesayetçilik     Her yerde olduğu gibi Hatay’ın da kendine özgü bir siyaset sistemi mevcuttur. Gazeteci arkadaşlarla bir araya gelince, hem Hatay’ın genel siyasetini, hem de Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçim sonucunun nasıl olabileceğini masaya yatırdık.    AKP, CHP ve MHP’nin en çok şikâyet edilen yanı; Hatay’dan milletvekilliğine ve belediye başkanlığına seçilecek adayların izlediği “vesayet-icazet” yolu üzerineydi. Yani AKP’lilerden vekil veya belediye başkanı olmak için Hatay’ın en yetkili siyasetçisinin ağzının içine bakıyordu. CHP de aynı şekildeydi. Hatta MHP için de bunun devam ettiği ileri sürüldü.        MHP Genel Başkanlığı’nda 2011 Genel Seçimlerinden sonra Hatay için, daha önce yürütülmeye çalışılan “vesayet veya icazet” gibi kavramların kesinlikle kalktığını biliyorum. Galiba Hatay’da bu yanlışlığı hala sürdürmek isteyenler var. Ama gerçek şu ki, artık MHP’liler, Hatay’da gerektiğinde “Yalnız Kurt” gibi kararını vermeye başladı, devamı da gelecek. Bu sadece MHP için değil, tüm diğer siyasi partiler için de böyle olmalıdır.    Son Söz: Hatay’da büyükşehir belediye başkanlığı seçiminin sonucu 3 ihtimallidir. Hatta Mete Aslan rüzgârı, MHP’ye pek çok ilçeyle birlikte büyükşehiri de getirebilir! Hatay’ın kaliteli insanları artık teşkilat ve taban dışında birinden icazet almama erdemini göstermelidir!
     Prof.Dr. Celalettin Yavuz,
HATAY DA METE ASLAN LI MHP VE haberi 16 Ocak 2014 00:00 tarihinde firmarehberim.com kaynak gösterilerek Yerel kategorisine Hatay tarafından  18945 kişi tarafından okunmuş 0 kişi tarafından beğenilip 0 kişi tarafından da beğenilmemiştir.

Hatay Firma Rehberi Firmanı Ücretsiz Ekle
Hatay Temsilcimiz olun Ek Geliriniz Olsun
Hatay Radyoları Canlı Radyo Dinle
Hatay İlanları Ücretsiz İlan Ekle
Hatay Yemek Tariflerini Ekle
Hatay Tvlerini Canlı İzle