HATAY DA SÜRDÜRÜLEBİLİR ORMAN YÖNETİMİ ÇALIŞTAYI

Kahramanmaraş Orman Bölge Müdürü Halil Coşkun, Hatay'ın orman dışı ürünler bakımından son derece zengin bir yer olduğunu söyledi.
HATAY DA SÜRDÜRÜLEBİLİR ORMAN YÖNETİMİ ÇALIŞTAYI
 Coşkun, Antakya Orman İşletmesi Müdürlüğü tarafından, Antakya Oteli'nde düzenlenen ''Hatay İli Sürdürülebilir Orman Yönetimi Çalıştayı'' toplantısında yaptığı konuşmada, Hatay sınırları içerisinde olan Amanos ve Toros dağlarının denize bakan bakılarında yeryüzünde son derece önemli biyolojik çeşitliliğe sahip sayılı merkezlerden biri olduğunu belirtti.
     Böyle zenginliğe sahip olan Hatay'da gerek ormancılığın sürdürülebilirliği gerekse ormanların karbon emisyonu karşılaması anlamında önemli olduğunu ifade eden Coşkun, şöyle devam etti:
 
 
     ''Hatay orman dışı ürünler bakımından son derece zengin bir yere sahip. Dünyada çevresel etkiler her geçen gün önemini daha bir hissettirir hale gelmiştir. Artan dünya nüfusu, canlıların karbondioksit vererek oksijen alma ihtiyacı, sanayi kuruluşların yoğunlaşmasıyla beraber doğaya emisyon olarak verilen karbon miktarlarının bir başka varlık tarafından tutulması gerekiyor. İşte bu anlamda Amanos ve Toroslar'daki bitki varlığı önem arz ediyor''
     Antakya Orman İşletme Müdürü Mehmet Harbi de, ormanların korunması, geliştirilmesi, genişletilmesi ve sürdürülebilir bir şekilde yönetilmesi kurumsal görevleri olduğunu kaydetti.
     Harbi, ormanların sürdürülebilir bir şekilde yönetimi, çevresel etkilerin izlenmesi, en aza indirilmesi ve uygulamaların buna göre yapılması amacını taşıdıklarını belirtti.