Hatay da Uluslararası Türkçe Olimpiyatları

Türkçe Olimpiyatları Hatay Tertip Komitesi Başkanı Ali Yalçın, bu yıl 10. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları'nın İskenderun'da düzenlenecek olan Hatay ayağına 50 bin izleyicinin katılmasını beklediklerini söyledi.
Hatay da Uluslararası Türkçe Olimpiyatları
Yalçın, Antakya Kültürlerarası Diyalog Derneği'nde (AKADİM) düzenlediği basın toplantısında, 2002 yılında 10 ülkenin katılımıyla başlayan Türkçe Olimpiyatları'na bu yıl 135 ülkeden toplam bin 800 öğrencinin katıldığını ifade etti.
     Fethullah Gülen'in İzmir'de başlattığı eğitim faaliyetlerinin yurt dışına açılmasıyla başlayan eğitim hareketinin sonucunda olimpiyatların düzenlenmeye başladığını ifade eden Yalçın, bu yıl itibariyle Türk iş adamları ve esnafın katkısıyla 135 ülkede Türk okullarının eğitim hizmetlerine devam ettiğini dile getirdi.
     Yalçın, bu yıl 10'uncusu düzenlenen Uluslararası Türkçe Olimpiyatları'na 135 ülkeden bin 800 öğrencinin katıldığını belirterek, şöyle konuştu:

     ''Bu öğrencilerin bin 500'ü Türkiye'ye geldi. Bu öğrencilerin 11 farklı alanda yarışacak. İskenderun'da düzenlenecek yarışmalarda ise sadece şarkı, şiir ve halk oyunları dallarında maharetlerini sergileyecekler. İskenderun'da 6 haziran çarşamba günü Atatürk Anıtı önünde yapılacak olan etkinliğe de 50 bin izleyicinin katılmasını bekliyoruz.''
     AKADİM Başkanı İsa Aydın ise derneklerinin Türkiye'de herkesle diyalog kurmayı kendisine hedef olarak belirlediğini, dünyanın birçok ülkesinden gelecek olan öğrencilere ev sahipliği yapacak olmanın gururunu yaşadıklarını bildirdi.