HATAY DEMOKRASİ PLATFORMU SÖZCÜSÜ CAN BARIŞIN ÖNEMİNİ VURGULADI

HATAY DEMOKRASİ PLATFORMU SÖZCÜSÜ CAN: -''DÜNYANIN DÖRT BİR YANINDA İNSANLAR SADECE SAVAŞLARDA DEĞİL, HASTALIK VE ŞİDDET NEDENİYLE YAŞAMLARINI YİTİRİYORLAR'' (
HATAY DEMOKRASİ PLATFORMU SÖZCÜSÜ CAN BARIŞIN ÖNEMİNİ VURGULADI
Hatay Demokrasi Platformu Dönem Sözcüsü Mithat Can, dünyanın dört bir yanında insanların sadece savaşlarda değil, savaş ve çatışmaların neden olduğu açlık, yoksulluk, hastalık ve şiddet nedeniyle de yaşamlarını yitirdiklerini söyledi.
     Hatay Demokrasi Platformu üyeleri, ''1 Eylül Dünya Barış Günü'' dolayısıyla Hürriyet Caddesi'nden Ulus Alanı'na kadar yürüdüler.
     Can, burada yaptığı açıklamada, barışın, birbirinden farklı kimliklerin, grupların, toplumsal birimlerin ve ulusların en uyumlu biçimde bir arada yaşamalarının adı olduğunu belirtti.
     Barışın insan hak ve özgürlüklerine dayalı ortak değerler üzerinde farklılıklarını koruyarak ve zenginleştirerek gelişmelerinde adı olduğunu ifade eden Can, şöyle konuştu:
     ''Milyonlarca insan ırk, etnik ve dinsel düşmanlıklar nedeniyle evlerinden, yaşam ortamlarından koparılıyor. Dünyanın dört bir yanında insanlar sadece savaşlarda değil, savaş ve çatışmaların neden olduğu açlık, yoksulluk, hastalık ve şiddet nedeniyle yaşamlarını yitiriyorlar. Süren savaşlar, savaş tehditleri ve yoksulluk şiddetlenirken artan askeri harcamalar, insan hakları ve özgürlüklerini kısıtlayan küresel eğilimler, ırkçılık ve dışlama bizi daha şiddetli bir barış mücadelesine zorluyor. Geleceğimize, özgürlüklerimize, haklarımıza, insan olmamızı sağlayan değerlere sahip çıkmak için barış kültürünün geliştirilmesi için hep birlikte çaba harcayalım.''