Hatay depreme hazır mı- semineri

 Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Mühendislik Fakültesi Jeofizik Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Semir Över, depreme hazırlıklı olmak için depremi bilmek gerektiğini söyledi.
Hatay depreme hazır mı- semineri
 Över, MKÜ Öğretim Elemanları Derneğinin Antakya Ticaret ve Sanayi Odası'nda (ATSO) düzenlenen ''Hatay depreme hazır mı-'' seminerinde yaptığı konuşmada, yer kabuğunu oluşturan levhaların göreceli olarak sürekli hareket halinde olduklarını dünyada yaşanan depremlerin yüzde 99'unun levhaların bu hareketlerinden kaynaklandığını ifade etti.
     Türkiye'nin Arabistan, Afrika ve Avrasya levhalarının tam ortasında bulunduğunu belirten Över, depremlerin bu levhaların sınır boylarında görüldüğünü, en son yaşanan Van depremini Arabistan levhasının bir uzantısındaki sıkışmadan meydana geldiğini kaydetti.
     Türkiye'de iki önemli fay hattının bulunduğunu bunların Kuzey ve Doğu Anadolu Fay hattı olarak adlandırıldığını ifade eden Över, birinci derece deprem kuşağında yer alan Antakya'nın da üç önemli sınır fay hattı, Anadolu, Arabistan ve Ölü Deniz fay hatları, arasında kaldığını söyledi.
     Söz konusu fay hatlarının daha önce olduğu gibi bundan sonra da çok büyük depremler oluşturabildiğini belirten Över, ''Hatay'da en az 7 büyüklüğünde bir deprem yaşanabilir. Kentte depremin afete dönüşmemesi için yerel yönetimler ve tüm sivil toplum kuruluşları el ele verip depreme hazırlık konusunda adım atmalı. Bunun yanında toplumda deprem bilincinin oluşması için çalışma yapılmalı. İlköğretim okullarında trafik dersi gibi deprem içerikli bir ders konulmalı.
 Deprem tatbikatları yapılıp konu sürekli gündemde tutulmalı. Kentteki yapı stoku elden geçirilmeli ve afet senaryoları hazırlanmalı. Depreme hazırlıklı olmak için depremi bilmek lazım'' diye konuştu.
     Över, amacın deprem ve diğer afet zararlarının en aza indirilmesini sağlayacak planlı ve programlı master plan hazırlamak olduğunu söyledi.
     Hatay İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Cihat Mazmanoğlu, deprem konusunda her zaman İstanbul'un konuşulduğunu fakat Türkiye'nin birinci deprem kuşağında yer aldığı için bir çok kentin aynı tehlikeyle karşı karşıya bulunduğunu ifade etti.
     Tedbir alınmaması halinde Türkiye'nin bir çok yerinde olabilecek depremde bir çok can ve mal kaybının yaşanabileceğini kaydeden Mazmanoğlu, Antakya'da da konutların birçoğunun denetimsiz ve kaçak olduğunu, kentte özellikle okulların gözden geçirilmesi gerektiğini belirtti.
     Mazmanoğlu, kentte oda olarak yaptıkları çalışmada kayıt altına alınan 12 bin binanın yüzde 50'sinin göçme ihtimali bulunduğunu söyledi.
     MKÜ Öğretim Elemanları Derneği Başkanı ve Halk Sağlığı Başkanı Doç. Dr. Tacettin İnandı da halkın depreme karşı bakışının nasıl olması gerektiği konusunda bilgi verdi.