Hatay Havaalanı'ndaki suların çekilmesiyle seferlere başlanacaktır.

 Hatay Valiliği, havaalanındaki su baskınıyla ilgili olarak, alınan önlemler sonucunda ve Güzelburç beldesindeki bendin açılmasıyla suların çekilmesinden sonra seferlere başlanacağını bildirdi.
Hatay Havaalanı'ndaki suların çekilmesiyle seferlere başlanacaktır.
 Valilikten yapılan yazılı açıklamada, Hatay'da geçen yıl metrekareye düşen bir yıllık yağış miktarının 1058 kilogram olduğu anımsatılarak, bu yıl son bir ayda metrekareye düşen yağış miktarını 430 kilogram olduğu belirtildi.
     Ocak ayındaki bu yağış miktarının, geçen seneki yıllık toplam yağış miktarının yüzde 37'sini oluşturduğu ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:
     ''Uzun yıllar Ocak ayı ortalaması yıllık yağışın yüzde 17'sine karşılık gelirken, 2012 yılı Ocak ayındaki yüzde 37'lik bu oran, normalin iki katından fazla bir yağış miktarının gerçekleştiği anlamına gelmektedir. 21-22 Ocak 2012 tarihlerinde yağan kar, 27-29 Ocak 2012 tarihleri arasındaki yağmurlarla hızla erimiştir. Ayrıca Güzelburç beldesinde Asi Nehri yatağında vatandaşlar tarafından yapılan ve sulama amaçlı olarak kullanılan toprak bent, aşırı yağışların oluşturduğu göllenmenin tahliyesini yavaşlatmıştır. Tüm bunların sonucunda havaalanı bölgesinde, uçuşların 2 gün ertelenmesine neden olacak derecede sular yükselmiştir.''
     Güzelburç beldesinde Asi Nehri yatağında vatandaşlar tarafından yapılan ve suların tahliyesini engelleyen bendin açılmasıyla ilgili Devlet Su İşleri, İl Özel İdaresi, İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü ile Havaalanı Meydan Müdürlüğü tarafından çalışma yapıldığı kaydedilen açıklamada, ''Alınan önlemler sonucunda ve Güzelburç beldesindeki bendin açılması ile suların çekilmesine müteakiben seferlere başlanacaktır'' denildi.