HATAY İL GENEL MECLİSİ TOPLANTISI

İl Genel Meclis Başkanı Mehmet Gülen, 1/25 bin ölçekli çevre düzeni planının askı süresinde yaklaşık 300 itirazın geldiğini belirtti.
HATAY İL GENEL MECLİSİ TOPLANTISI
Gülen, İl Özel İdare Müdürlüğü Salonu'nda gerçekleştirilen İl Genel Meclisi Toplantısı'nda gündem maddesinde yer alan çevre düzeni planının askı süresinin 18 Şubat tarihinde dolduğunu söyledi.
     1/25 bin ölçekli çevre düzeni planına askı süresi içerisinde yaklaşık 300 itirazın geldiğini ifade eden Gülen, meclisin aldığı oy birliğiyle planı imar komisyonuna havale etti.
     İmar Komisyonu Üyesi Zafer Bahan, komisyonun planla ilgili gerekli çalışmaları yapacağını kaydetti.
     Gelen eleştirilerin Hatay halkının bu plandan memnun kalmadığını gösterdiğini vurgulayan Bahan, ''Sosyal aktörler dahil edilseydi ve aceleye getirilmeyerek sağlıklı bir plan yapılsaydı bu şekilde olmazdı'' diye konuştu.
     Toplantıda İl Özel İdaresi Genel Sekreter Yardımcısı Hüseyin Şahin de gündem dışı söz alarak Vali Mehmet Celalettin Lekesiz'in talimatıyla Kumlu ilçesinde yer alan Hamamat Kaplıcaları'nın modernizasyonu kapsamında hazırladıkları proje hakkında bilgi verdi.
     Türkiye'nin jeotermal kaynaklar bakımından çok zengin bir ülke olduğunu ifade eden Şahin, Hatay'ın da bu anlamda Akdeniz Bölgesi'nin önemli kaynaklara sahip olduğunu kaydetti.
     Mülkiyeti İl Özel İdare'le ait olan ve 2000'li yıllardan itibaren hizmet veren 24'ü apart olmak üzere 66 yatak kapasiteli Hamamat Tesisi'nin toplantı salonları, spor tesisleri ve parklarıyla dört yıldızı hak edecek durumda olduğunu vurgulayan Şahin, hazırladıkları projenin Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı'ndan (DOĞAKA) kabul gördüğünü söyledi.
     605 bin TL olan proje bedenilinin yüzde 70'inin DOĞAKA tarafından karşılanacağını ifade eden Şahin, yaklaşık altı ay gibi kısa bir sürede kötü görünümde bulunan Hamamat Kaplıcaları'nın yüzde 80'lik bölümünün yeni bir görünüme kavuşacağını belirtti.
     Şahin, tesisin yenilenmesinin ardından kent ve bölge ekonomisine daha fazla katkı sağlayacağını söyledi.
     Toplantıda ayrıca İl Özel İdaresi'nin 2010 yılı faaliyet raporu görüşülerek oy birliğiyle kabul edildi.