Hatay İl Yenilik Platformu Markalaşma semineri

 Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, ilin tanınırlığının arttırılmasında herkesin katkı vermesi gerektiğini belirtti.
Hatay İl Yenilik Platformu Markalaşma semineri
  Lekesiz, İl Özel İdaresi Çok Amaçlı Toplantı Salonu'nda düzenlenen ''Hatay İl Yenilik Platformu Markalaşma'' seminerinde yaptığı konuşmada, Hatay'ın pek çok değerlere sahip olduğunu söyledi.
     Kentin, vergide, ihracatta, dış ticaret hacminde, karayoluyla yük taşımacılığı konusunda önemli noktalarda yer aldığını ifade eden Lekesiz, şöyle devam etti:
     ''Ben, sen, o yok, biz varız kültürünü el birliği ile bu ilde çok daha fazla güçlendirilmesi gerekiyor.
     İlin tanınırlığının arttırılmasına herkesin katkı vermesi gerek. İşte bu amaçla İl Yenilik Platformu adı altında proje hazırlandı. Dünyanın birçok yerinde söz sahibi olan platformların ileriye yönelik hazırladıkları yol haritalarıyla illerin bağlı oldukları ülkelerin gelişmesinde önemli rol oynamaktadır. Teminimiz Hatay İl Yenilik Platformu'nun yapısı ve işleyişi açısından ulusal alanda diğer illere de model olabilecek başarılı bir örneği hep beraber ortaya koyabilmektir''
     Lekesiz, Hatay İl Yenilik Platformu projesinin ilin öncü sektörlerde faaliyet gösteren yaklaşık 4 bin şirketle inovasyon çalışması, sanayi ve üniversite iş birliğiyle organize sanayi bölgelerine ara elaman yetiştirilmesi, kültür, turizm değerlerinin ulusal ve uluslararası zeminde tanıtlaması, bilimsel etkinliklerin ve eğitimlerin düzenlenmesi gibi birçok etkin faaliyetleri ile katma değeri yüksek bir proje olduğunu belirtti.

     Projenin bütçesinin 1,5 milyon TL olduğunu vurgulayan Lekesiz, bunun 750 bin TL'sini TÜBİTAK'ın geri kalanının ise proje paydaşları tarafından karşılandığını kaydetti.
     Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Pof. Dr. Hüsnü Salih Güder de, Hatay İli Yenilik Platformu Projesinin ilin sahip olduğu potansiyelin ortaya çıkartılarak mevcut kapasitesini yenilikçilik ekseninde geliştirilmesi açısından önemli olduğunu söyledi.
     Projenin tamamlanması halinde başta turizm olmak üzere ilin gerek tanıtılmasına gerekse küçük ve orta ölçekli sanayi işletmelerin mevcut kapasitelerinin geliştirilmesinin sağlanacağını ifade eden Güder, ayrıca bu sayede daha güçlü bir Hatay'ın oluşturulmasına başarı ve katkı sunacağını kaydetti.
     Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş ise, Hatay İli Yenilik Platformu projesinin Hatay'ın geleceğinde önemli yer tutacağını belirtti.
     Konuşmaların ardından Marka Danışmanı Özgür Akşık markalaşma konulu seminer sundu.