HATAY İLİ TARIM VE KIRSAL KALKINMA TOPLANTISI

 Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, tarım sektörünün il için son derece önemli olduğunu belirtti.
HATAY İLİ TARIM VE KIRSAL KALKINMA TOPLANTISI
Lekesiz, Altınözü ilçesi Atatürk İlköğretim Okulu Toplantı Salonu'nda düzenlenen ''Hatay İli Tarım ve Kırsal Kalkınma Strateji Planı'' tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, ildeki toplam istihdamın yaklaşık yüzde 29'unun tarımla uğraştığını kaydetti.
     Hatay'ın gelirinin yüzde 19.6'sının tarım sektöründen sağlandığını ifade eden Lekesiz, tarım sektörünün il için son derece önemli olduğunu belirtti.
 

     Altınözü ilçesinde tarımın, hem istihdam hem de oluşturulan zenginlik açısından ciddi bir yere sahip olduğunu vurgulayan Lekesiz, ''İlimizin tarımsal üretimden elde ettiği yıllık gelir geçen yıl 2 milyar 600 milyon TL'ye ulaştı. Bu rakam, inşaatı deva meden Reyhanlı, Dostluk ve Karaçay Barajı'nın devreye girmesiyle daha da artacak'' diye konuştu.
     Hatay'ın sahip olduğu tarımsal değerlerin, diğer ülkelerin elinde olması durumunda çok daha iyi noktalara geleceğini belirten Lekesiz, hazırladıkları planla üreticilerin daha çok kazanması adına 972 veriyi analiz ettiklerini kaydetti.
     Altınözü Kaymakamı Ali Arslantaş da, ilçede ''Tarım ve Kırsal Kalkınma Stratejik Plan''ı çerçevesinde ilçede 21 faaliyet bulunduğunu ifade etti.