HATAY İLİ TURİZM STRATEJİSİ VE EYLEM PLANI TOPLANTISI

HATAY İLİ TURİZM STRATEJİSİ VE EYLEM PLANI TOPLANTISI -HATAY VALİ YARDIMCISI BAYHAN: ''HATAY'DA TURİZMİ CANLANDIRMAK İSTİYORUZ'' -DOĞAKA GENEL SEKRETERİ SERDENGEÇTİ: ''HEDEFİMİZ HATAY'I TURİZM'DE TÜRKİYE'DE İLK BEŞE SOKMAK''
HATAY İLİ TURİZM STRATEJİSİ VE EYLEM PLANI TOPLANTISI
Hatay Vali Yardımcısı Şahin Bayhan, Hatay'da turizmi canlandırmak istediklerini bildirdi.
     ''Hatay İli Turizm Stratejisi ve Eylem Planı'' toplantılarının sonuncusu İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası (İTSO) Meclis Salonunda yapıldı.
     Hatay Valisi Baykan, toplantıdaki konuşmasında, Hatay turizmini bir bütün olarak ele aldıklarını belirterek, ''Hatay çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yapmış bir kent. Tarihi dokusu, denizi, yaylaları, müzeleri ile tarihi ve turistik yerleri ile tüm dünyanın dikkatini çeken bir şehir'' dedi.
    
     Valilik olarak Hatay'da turizmi canlandırmak ve hak ettiği seviyelere getirmek bir çalışma başlattıklarını belirten Bayhan, ''Bu toplantılarda bölgelerdeki turizmcilerden fikir alıyoruz. Tüm dünyadaki turizm çeşitlileri araştırılıyor. En sonunda bir rapor oluşturulacak. Bu rapor doğrultusunda yol haritası ortaya çıkacak. Bu sayede yapılacak işler hem zamanında hem de hızlı bir şekilde hayat geçmiş olacak'' şeklinde konuştu.
     Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı (DOĞAKA) Genel Sekreteri Erdoğan Serdengeçti ise bölgedeki turizm faaliyetleri hakkında bilgiler vererek, Hatay'ı turizm'de Türkiye'de ilk beşe sokmak istediklerini belirtti.
 
     Serdengeçti, Hatay'da turizmdeki hedefin 1 milyon turisti ağırlamak olduğunu belirterek, ''Hatay'ın turizmde hak ettiği yere gelmesi için birçok proje üretildi. Hatay'ın önemli ölçüde turizm potansiyeli mevcut. Geçen yıl Hatay'ın 381 bin 471 kişi ziyaret etti, bu sayının bu çalışma ile 1 milyona ulaşmasını bekliyoruz'' şeklinde konuştu.
     Toplantıya, İskenderun Kaymakamı Ali İhsan Su, İskenderun Belediye Başkanı Yusuf Civelek, çevre beldelerin belediye başkanları ile sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı.