HATAY İLK ÇANAKKALE SOHBETLERİNE EV SAHİPLİĞİ YAPTI

  AnadoluJet’in, 100. yıl dönümünde Çanakkale Savaşı ve kahramanlarını hatırlatmayı amaçladığı AnadoluJet’le Çanakkale Sohbetleri programı, 2015 yılındaki ilk programını Hatay’da düzenledi.
HATAY İLK ÇANAKKALE SOHBETLERİNE EV SAHİPLİĞİ YAPTI
 Tarihimizin gelecek kuşaklara doğru ve sağlıklı biçimde aktarılmasını hedefleyen bu özel buluşma Hatay Valiliği, Hatay Büyükşehir Belediyesi, Antakya Belediyesi ve Mustafa Kemal Üniversitesi’nin destekleri ile yapıldı.Mustafa Kemal Üniversitesi Atatürk konferans salonu ve Hatay Kültür Merkezinde olmak üzere  İki ayrı oturum halinde düzenlenen program, yerel ve mülki idarecilerin de dâhil olduğu geniş bir katılımla gerçekleşti.  Toplumun tarihsel ve kültürel gerçeklere duyarlılığını arttırmayı hedefleyen AnadoluJet’in, Çanakkale Zaferi’nin 100. yılı sebebiyle, Çanakkale 2015 - 100. Yıl Koordinasyon Merkezi ile birlikte projelendirdiği “AnadoluJet’le Çanakkale Sohbetleri” Çanakkale, Ankara, Kayseri, Trabzon, Samsun ve Konya’nın ardından medeniyetler şehri Hatay’da ilk olarak halk ve üniversite öğrencileri ile buluştu. Hem Mustafa Kemal Üniversitesi öğrencilerinin hem de Hataylıların yoğun ilgi gösterdiği AnadoluJet’in Hatay etkinliğine Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Hasan Kaya,MKÜ Rektör yardımcıları Prof.Dr.Yusuf Önlen,Prof.Dr.Veysel Eren ,MKÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yakup Bulut,Öğretim görevlileri ve Öğrenciler katıldı.
Çanakkale Savaşı’nın az bilinen yönlerini fotoğraflar yardımı ile aktararak o dönemi adeta tekrar yaşatan “AnadoluJet’le Çanakkale Sohbetleri” Hatay programında; Tarihçi, Yazar Talha Uğurluel Çanakkale Savaşı’nın bir yıl süren destansı hikâyesini sahneye taşıyarak; Savaş’ın, şehitlerimizin, gazilerimizin ve geride kalanların öykülerini anlattı.Program sonunda Salon dışındaki sergi alanında sergilenen Çanakkale Savaşı fotoğraf sergisini gezen katılımcılar , kitaplarını imzalattıkları Talha Uğurluelle sohbet imkanı buldular. Mustafa Kemal Üniversitesi, Atatürk Konferans Salonu’nda üniversite öğrencilerine yönelik düzenlenen programda AnadoluJet, yaptığı çekilişle beş üniversite öğrencisine uçak bileti hediye etti. AnadoluJet tarafından düzenlenen “AnadoluJet’le Çanakkale Sohbetleri” programının Hatay Kültür Merkezi’nde ikinci bölümü , Hatay Vali Yardımcısı Orhan Mardinli, Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Serdar Güven, Hatay İl Müftüsü Hamdi Kavillioğlu, Türk Eğitim Sen Hatay Şubesi Başkanı Recep Tuncay ve vatandaşların katılımı ile gerçekleşti. Tarihçi ve yazar Talha Uğurluel, Çanakkale Savaşı’nın az bilinen yönlerini fotoğraflar yardımı ile gün ışığına çıkararak o dönemi adeta tekrar yaşattı. Çanakkale Savaşı’nın 1 yıl süren destansı hikayesini sahneye taşıyan Tarihçi Uğurluel, savaşın, şehitlerin, gazilerin ve geride kalanların öykülerini aktararak Çanakkale’nin hem tarihine hem de bugününe ışık tuttu.Etkinliğin sonunda Çanakkale Savaşı fotoğraf sergisini gezen konuklar Tarihçi, Yazar Talha Uğurluel’e kitaplarını imzalatma şansını buldular.“AnadoluJet’le Çanakkale Sohbetleri”; Tarihçi, Yazar Talha Uğurluel’in anlatımıyla 2015 döneminde de şehir şehir gezerek halk ve üniversite öğrencileriyle buluşmaya devam edecek. Aralarında Adana, Antalya, Sivas, İzmir, Kahramanmaraş, Diyarbakır, Kars, Van, Gaziantep ve Erzurum’un da olduğu pek çok şehrimizi ziyaret edecek.
Talip KÖLEOĞLU
Fotograflarla Hatay Editörü
        İRADE Gazetesi