HATAY IN ÇILGIN PROJESİ AMANOS TÜNELLERİ

 Ergin, Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Ak Parti İskenderun İlçe Teşkilatına yaptıkları ziyaret esnasında partililere hitaben konuşma yaptı.

HATAY IN ÇILGIN PROJESİ AMANOS TÜNELLERİ

HATAY’IN ÇILGIN PROJESİ AMANOS TÜNELLERİ İskenderun İlçesinde açılış yapmak üzere İlimize gelen Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Ak Parti İskenderun İlçe Teşkilatına yaptıkları ziyaret esnasında partililere hitaben konuşma yaptı. Bakan Ergin, İskenderun’da yaptığı konuşmada, Hatay’ın Çılgın Projesi’nin Amanosları delerek İskenderun ilçesini coğrafi olarak genişletmek ve komşu illerle olan bağlantının tüneller yolu ile yapmak olduğunu söyledi. Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Hatay ilini ikiye bölen Amanos Dağları’na tünel açılarak ilin iki yakası arasında geçişin kolaylaştırılacağını, bu sayede hem ilin doğusunun yatırıma açılacağını, hem de komşu illerden gelen ihraç mallarının çok kolay şekilde İskenderun limanına ulaşacağını belirtti. Bakan Ergin, “Nasıl İstanbul’un çılgın projesi Kanal İstanbul ise, Hatay’ın çılgın projesi de Amanos tünelleridir” dedi. Bakan Ergin, “Maliye ve Ulaştırma Bakanlıkları projeye destek verdi. Karayolları 2013’te ihaleye çıkacak” diye konuştu. Hatay’ın batısı ve kuzeyinde yatırımcıların yer istediklerini ancak arazi olmadığı için yer tahsis edemediklerini belirten Bakan Ergin, “Yer bulsak hemen bugün için 25-30 milyar dolarlık yatırım başlayacak” dedi.
 Osmaniye ve Ceyhan’daki sanayi bölgelerinin de dolduğunu kaydeden Bakan Ergin, “Amanoslarda tünel açılınca sanayiciye Hatay’ın doğusunda ve güneydoğusunda da yer verebileceğiz. Bu bölgede yatırım yapmak isteyenlere daha ucuz arazi imkânı doğacak. Yatırımcı 20 dakikada hammaddesini İskenderun limanından getirtebilecek ya da malını aynı sürede İskenderun limanına indirebilecek. Öte yandan Kilis, Gaziantep, Kahramanmaraş, Şanlıurfa ve Mardin’den gelen ihraç malları da Amanosların üstünden binbir tehlikeyle değil, tünellerden kolayca İskenderun limanına ulaşabilecek” diye konuştu. Amanoslarda 17 ayrı tünel ile bağlantının yapılacağını ifade eden Bakan Ergin, “Amanoslarda 17 tünel, 2 viyadük, asgari 5 köprü ile İskenderun ilçesinden Hassa ilçesine bağlantı sağlanacak. 2013 yılı nihai olarak projenin hayata geçecek yılı olacaktır. İskenderun körfezinin Hassa ilçesine açılması ile yatırımcılar için uçsuz bucaksız bir destinasyon alanı açılıyor. Var olan potansiyel daha fazla artacak ve başta İskenderun olmak üzere İlimizin yüzü tamamen değişecek. Böylelikle hayırla yapılan işlere bir yenisi daha eklenecek.” dedi. ‘15.05.2015 saat 15.15’te Reyhanlı Barajı’nın Açılışını Hep Birlikte Yapacağız Büyük Karaçay barajının 2013’te su tutmaya başlayacağını, böylelikle Samandağ, Antakya içme suyu ve sulama suyu projelerinin hayata geçeceğini belirten Bakan Ergin, Karaçay Barajı sayesinde 3500 hektar arazinin sulanacağını belirtti. Menzelet Suyunun Hassa, Kırıkhan İlçelerine yapılacak olan boru bağlantıları ile can suyu olacağını hatırlatan Bakan Ergin, “Bu baraj sayesinde 35 bin Hektar tarım arazisi sulanacak.” dedi. Bakan Ergin, Reyhanlı barajı konusunda da şunları söyledi: “Siyasetçiler Reyhanlı Barajı’ndan söz etmeye korkuyorlardı. Maliyeti çok yüksek olduğu için, tamamlanamaması halinde zor durumda kalmaktan korkuyorlardı. Barajın inşaatı başladı. İnşallah 15.05.2015 tarihinde saat 15.15’te açılışını hep birlikte yapacağız. Reyhanlı Barajı yapımı tamamlandıktan sonra 60 bin hektar’lık tarım arazisi sulanacak. Taşkınların önüne geçilmiş olunacak. Enerji üretimi de sağlanmış olacak.”