HATAY IN ULAŞIM SORUNU ELE ALINDI

Hatay’ı hemşehrilerinin temsilcisi Sivil Toplum Kuruluşları(STK) ile yönetme anlayışını sürdüren Hatay Büyükşehir Belediye(HBB) Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Hatay Şoför ve Otomobilciler Esnaf Odası'nın konuğu oldu.

HATAY IN ULAŞIM SORUNU ELE ALINDI
Oda Başkanı Fatih Aziz Yılmaz ve şoför hemşehrileri tarafından çiçek takdim ederek karşılanan Başkan Savaş, Hatay’ı omuz omuza vererek birlikte yönetme anlayışına bağlı olarak STK’lar ile sürekli diyalog ve istişare halinde olduklarını ifade etti. Hatay genelinde toplu taşıma araçlarını kullanan yüzde 50’lik gibi azımsanmayacak bir oran olduğunun altını çizen Başkan Savaş, bu bağlamda hem yolculara hem de şoför hemşehrilerine gereken önemi verdiklerini söyledi. 1/5000 ve 1/25000’lik yollarda çalışmalara hızla başladıklarını ve başladıkları çalışmaları sonlandırma aşamasına geldiklerini belirten Başkan Savaş, yol yapım ve iyileştirme çalışmalarını ivedilikle ve kalıcı olarak çözüme kavuşturma niyetinde olduklarını ifade etti. Hemşehrilerinin kent yönetimine dair görüş ve fikirlerini dikkate alarak hareket ettiklerinin altını çizen Başkan Savaş, “Hatay’ın ulaşımını neredeyse kusursuzlaştıracak Ulaşım Master Planı çalışmalarına yaklaşık 3 ay önce başladık ve çalışmalarımız hızla devam ediyor. Bizler bu noktada Hatay’ı alanında uzman akademisyenlere ve deneyimli HBB ekibine emanet ettik.
 
 Bu kapsamda 3 gün sürecek 'Ulaşım Çalıştayı’nda özellikle ulaşım sektöründe faal olarak sahada olan hemşehrilerinin görüşlerini alarak Ulaşım Master Planı’nı şekillendirmek istiyoruz” dedi. Belediyelerin sıkıntı yaşadığı alanların başında ulaşımın geldiğini söyleyen Başkan Savaş, Hatay’ı trafik karmaşasından uzak ve ulaşım konusunda sorunları minimize edilmiş, adına yakışır bir medeniyet şehri yapmayı amaçladıklarını vurguladı.   Siyasi hayatının hiçbir döneminde rantçılarla yol yürümediğinin altını çizen Başkan Savaş, “3-5 grubun menfaatleri doğrultusunda talep ettikleri bir çözüm önerisini kabul etmemiz söz konusu olamaz. Ortada bir rant varsa bunu Hatay halkı bölüşür ve bunun aksi düşünülemez. Yapılacak Ulaşım Çalıştayı, hemşehrilerimizin ortak akılla bir çözüm üretmesi bakımından büyük önem arz ediyor.” ifadelerini kullandı.Hatay Şoför ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Fatih Aziz Yılmaz ise, Hatay’ın çözüme kavuşturulması gereken en önemli konularından birinde kendilerine düşüncelerini ifade etme şansı tanınmasının, ortak akılla yönetim anlayışıyla bağdaşan bir tutum olduğunu belirtti.Gerçekleşen toplantı sonrasında Başkan Savaş, Hatay Şoför ve Otomobilciler Esnaf Odası’na mensup hemşehrilerinden destek sözü aldı.