Hatay İnanç Turizmi Sempozyumu

<span style="background-color:rgb(255, 255, 255); color:rgb(30, 30, 30); font-family:roboto; font-size:16px">Tarih boyunca farklı inan&ccedil;lara mensup insanların barış i&ccedil;erisinde yaşadığı Hatay&rsquo;da, inan&ccedil; mozaiğinin yapı taşları olan b&ouml;lgede yaşamış b&uuml;y&uuml;k şahsiyetlerin tanınması, onlar hakkındaki y&uuml;zeysel bilgilerin derinleştirilmesi, geleceğe ışık tutacak hafızasının canlandırılmasıyla, tarihi ve k&uuml;lt&uuml;rel &ouml;nemi bilinen Hatay&rsquo;ın inan&ccedil;lar a&ccedil;ısından da ne kadar &ouml;nemli olduğunun vurgulanması amacıyla Hatay İnan&ccedil; Turizmi Sempozyumu d&uuml;zenlendi.</span>
Hatay İnanç Turizmi Sempozyumu
 Sempozyuma Hatay Valisi Sayın Ercan Topaca’nın yanı sıra Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya,  Vali Yardımcıları Hakkı Ünal, Mehmet Eriş, Bilal Ölmez, Fehmi Sinan Niyazi, İlçe Kaymakamları, İl Emniyet Müdürü Ali Doğan Uludağ, İlçe Belediye Başkanları, kurum müdürleri, akademisyenler ile diğer ilgililer katıldı.Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan sempozyumda Antakya Nakip Cami İmamı Musa Esatoğlu tarafından Kuran-ı Kerim okundu.Hatay Valisi Sayın Ercan Topaca yaptığı konuşmada Hatay’ın bütün medeniyetlerin, kültürlerin ve inançların kesiştiği; birlikte yaşadığı bir coğrafya olduğunu belirterek ‘’Ben vali olarak kendi makam odamda bir tarafta ezanı dinlerken bir taraftan kiliseden gelen çan sesini dinleyebiliyorum. Bu durum burada yaşayan hiç kimse tarafından yadırganmıyor. Müslüman, Musevi, Hristiyan insanlar aynı yemekte, aynı bayramda, aynı cenazede buluşabiliyor. Bu önemli bir değerdir ve kolay başarılabilecek bir husus da değildir. Bu kültür, anlayış binlerce yıllık beraberliğin, kaynaşmanın bir neticesidir. Dolayısıyla Hatay, dünyaya eşsiz bir örnektir.’’ dedi.Hatay’ın bu özelliğinin dünyaya yeteri kadar duyurulamadığını düşündüğünü ifade eden Sayın Topaca, ‘’Hatay’ın bu kültürel değerlerinin duyurulması, insanların kaynaşması için turizmi bir vesile olarak gördüğümüzden bu sempozyumu düzenlemeye karar verdik. Bu sempozyumdan her şeyden önce inandığımız değerler ve saygı duyduğumuz şahsiyetler ile ilgili doğru bilgilere erişmeyi bekliyoruz. Çünkü bu şahsiyetler ile ilgili belli bir standart bilgi yok ne yazık ki. Onun için bu tarihi şahsiyetlerin, inanç ve kültürel değerlerin gerçek anlamı, İslami veya diğer semavi dinler içerisindeki kaynakları ortaya çıksın istiyoruz. Ortaya çıkan bu bilgiler insanlık için aslında güzel bir yol göstericidir, şu anda bu coğrafyada çekilen sıkıntıların çözümünde anahtar olacaktır. İnsanların birbirlerini öldürdüğü, yerinden yurdundan ettiği böyle bir dönemde bu şahsiyetlerin değerli bilgilerine ihtiyaç vardır. İşte tüm bunların ortaya çıkması, dünya barışının ve huzurunun sağlanması için bu sempozyumu düzenledik. Öyle tahmin ediyorum olumlu neticeler alacağız.’’ dedi.Bu çalışmaların sürekliliğini sağlayacak tedbirlerin alınması gerektiğini vurgulayan Sayın Topaca, bu hususta Vilayet olarak kararlı bir duruş göstermeye çalışacaklarını; sempozyumun doğru bilgilerin insanlığın hizmetine sunulmasına vesile olmasını ve çıkacak görüşlerin gerek kentimizde, gerekse dünyada barışın, huzurun, sevginin, saygının ve hoşgörünün egemen olmasına katkı yapmasını dilediğini ifade etti.Sempozyum, açılış konuşmalarının ardından Prof. Dr. Mehmet Kılınç, Prof. Dr. Muammer Gül, Prof. Dr. Muhittin Akgül, Doç. Dr. Faruk Tuncer, Yrd. Doç. Dr. Ahmet Abay, Yrd. Doç. Dr. Ahmet Sait Sıcak’ın konu ile ilgili tebliğlerini sunması ile devam etti.
Hatay İnanç Turizmi Sempozyumu haberi 18 Aralık 2015 00:00 tarihinde firmarehberim.com kaynak gösterilerek Yerel kategorisine Hatay muhabirimiz Hatice Ekmekçi adına  tarafından  2295 kişi tarafından okunmuş 0 kişi tarafından beğenilip 0 kişi tarafından da beğenilmemiştir.

Hatay Firma Rehberi Firmanı Ücretsiz Ekle
Hatay Temsilcimiz olun Ek Geliriniz Olsun
Hatay Radyoları Canlı Radyo Dinle
Hatay İlanları Ücretsiz İlan Ekle
Hatay Yemek Tariflerini Ekle
Hatay Tvlerini Canlı İzle