Hatay-Karabağlar "Kestirmesi""kamulaştırma Rekoru" Kıracak

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Hatay'ı Karabağlar Yeşillik Caddesi'ne Bağlayacak 6.5 Km'lik Yeni Güzergah İçin Bugüne Kadar 9.5 Milyon Lira Kamulaştırma Bedeli Ödedi.
Hatay-Karabağlar "Kestirmesi""kamulaştırma Rekoru" Kıracak
Yapılaşması tamamlanmış bölgelerde büyük kamulaştırma maliyetlerini göze alarak kent içi trafiği rahatlatmayı hedefleyen İzmir Büyükşehir Belediyesi, bu çalışmalara çok iyi bir örnek olarak gösterilen "İnönü Caddesi'ni Karabağlar Yeşillik Caddesi'ne bağlayacak yol" için şu ana kadar 9 milyon 462 bin lira kamulaştırma bedeli ödendi.

25 metre genişliğinde 6.5 kilometrelik yeni bir güzergah için yapılan kamulaştırma çalışmaları etap etap gerçekleştirilirken, Karabağlar'daki Dostluk Bulvarı'nda yer alan parsellerin kamulaştırma çalışmaları ise tamamlandı. İzmir Büyükşehir Belediyesi, bugüne kadar toplam 9 bin 518 metrekarelik alanın kamulaştırılmasını gerçekleştirdi. Bölgenin trafiğini rahatlatacak ve Hatay'ı Karabağlar'a bağlayacak olan çalışmalar kapsamında toplam 39 bin 519 metrekarelik bir alanda kamulaştırma yapılacağı açıklandı.

İzmir trafiğini rahatlatmak amacıyla, projelerin yatırım bedellerinden çok kamulaştırma parası ödemeyi göze aldıklarını belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, "Bunu yapmak zorundayız çünkü yapılaşması tamamlanmış bölgelerde yeni yol ve cadde açmamızın başka olanağı yok" diye konuştu. Çalışmalar hakkında bilgi veren Başkan Aziz Kocaoğlu "Açacağımız bu yeni güzergah üzerinden Hatay Caddesi'ni kullanarak Karabağlar-Sarnıç-Gaziemir ve hatta Buca istikametine gidecek vatandaşlarımız yararlanacak. Karabağlar-Sarnıç ve Torbalı istikametinde mobilya ve tekstil başta olmak üzere değişik imalat sektörlerinin faaliyet gösterdiği düşünülürse, yeni yolun sağlayacağı yarar daha da iyi anlaşılır" dedi.