HATAY KARDEŞLİK SOFRASI KURULDU

Hatay Kardeşlik Sofrası" etkinliği kapsamında kentteki farklı inanç ve görüşteki insanlar, din temsilcileri, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum örgütü temsilcileri ve vatandaşlar Antakya parkında kurulan yer sofrasında iftarda bir araya geldi.

HATAY KARDEŞLİK SOFRASI KURULDU

Yer sofrası İftarına, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, CHP Hatay Milletvekilleri Hasan Akgöl, Refik Eryılmaz, Mevlüt Dudu, Arsuz belediye başkanı Nazım Çulha, Defne belediye başkanı İbrahim Yaman, CHP il başkanı Servet Mullaoğlu, Musevi Cemaati Başkanı Şaul Cenudioğlu, Protestan Kilisesi Ruhani Lideri Yakup Chang, Ehlibeyt Kültür ve Dayanışma Vakfı (EHDAV) Başkanı Ali Yeral, AKADER başkanı İsa Aydın, BİRSİAD Başkanı Ömer Yücedal, Hatay Gazeteciler cemiyeti başkanı Ahmet Yetişen, Gazeteci Fatih Ertürk, Ortodoks kilisesi temsilcileri ile bazı sivil toplum örgütü temsilcileri ve vatandaşlar katıldı. Düzenleme Komitesi üyesi Mehmet Güzelyurt, Antakya Belediye Parkı'ndaki iftarda, Hatay halkını kaynaştırmak adına böyle bir etkinlik düzenlediklerini kaydetti. Geçen yıl da yeryüzü sofrası adı altında bir etkinlik düzenlediklerini hatırlatan Güzelyurt, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş'ın desteğinin yanı sıra bağışlarla ve vatandaşların evlerinden getirdikleriyle beraber yaklaşık 10 bin kişilik yemek verildiğini söyledi. İlçelerden de katılımın olduğunu belirten Güzelyurt, bunun gelenekselleşmesini amaçladıklarını kaydetti. Geçen yıl 'Yeryüzü Sofrası' adı altında, bu yıl ise isim değiştirilerek 'Hatay Kardeşlik Sofrası' adı ile düzenlenen iftar programında yaklaşık 10 bin kişi birlikte oruç açtıklarını da ifade eden Güzelyurt; “ Hatay’ın Tüm renkleri burada” dedi. Yeral: İsrail’in yenilgiye uğraması için gece gündüz dua ediyoruz.Hatay'daki barış ve kardeşlik ortamının dünyaya örnek olması gerektiğini belirten Ehli Beyt Kültür ve Dayanışma Vakfı (EHDAV) Başkanı Ali Yeral, Hatay'ın son derece örnek bir şehir olduğunu ve örnekliğin tüm Ortadoğu coğrafyasına da yayılmasını temenni ettiklerini söyledi. Filistin halkının yanında olduklarını da aktaran Yeral, İsrail'in yenilgiye uğraması için gece gündüz dua ettiklerini kaydetti. Kardeşlik sofrasının en renkli misafirleri ise Protestan Kilisesi Ruhani lideri Yakup Chang'in misafirleri olan Güney Koreli grup oldu. Yer sofrasına bağdaş kurarak oturan Koreliler, Hatay'a özgü Maglube yemeğini farklı din mensupları ile paylaşarak yemenin zevkini tattı. İftar öncesi Tasavvuf korosundan ilahiler okundu ve Muhtar, din adamı Şefik Fatihoğlu kuran okudu. İftar sonrasında da Barış güvercinleri protokol üyeleri tarafından uçuruldu. 

HATAY KARDEŞLİK SOFRASI KURULDU haberi 23 Temmuz 2014 00:00 tarihinde firmarehberim.com kaynak gösterilerek Yerel kategorisine Hatay tarafından  58735 kişi tarafından okunmuş 0 kişi tarafından beğenilip 0 kişi tarafından da beğenilmemiştir.

Hatay Firma Rehberi Firmanı Ücretsiz Ekle
Hatay Temsilcimiz olun Ek Geliriniz Olsun
Hatay Radyoları Canlı Radyo Dinle
Hatay İlanları Ücretsiz İlan Ekle
Hatay Yemek Tariflerini Ekle
Hatay Tvlerini Canlı İzle