HATAY KARİYER GÜNLERİ

 Vali Mehmet Celalettin Lekesiz, istihdam konusunda farklı olanın fark edildiği bir dönemde yaşanıldığını belirtti.
HATAY KARİYER GÜNLERİ
 Lekesiz, Valilik, İŞKUR, Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Antakya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) işbirliği ile MKÜ Tayfur Sökmen Yerleşkesi, Ziraat Fakültesi binasında gerçekleştirilen ''Hatay Kariyer Günleri'' programında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin 30 yıl öncesine kadar çok büyük aşamalar kaydettiğini, her yıl üniversitelerden binlerce mezun verildiğini ifade etti.
     Okul döneminden örnekler veren Lekesiz şöyle devam etti:
     ''30 yıl önce mülkiye mektebinde okurken, mülkiye 20 mezun vermesine rağmen yıllık kaymakam ihtiyacı 30 ile 40 kişi arasında değişiyordu. okuldan mezun olan sınavsız mülakatsız hemen işe başlayabiliyordu. fakat şimdi 50 kaymakam ihtiyacı için kariyer meslek sınavında baraj puanı aşan 6 bin kişi başvurabiliyor. Bu kadar kalabalık içinde farklı olan fark ediliyor ve istihdam konusunda daha şanslı olabiliyor. İşte bu yüzden okuldan mezun olduktan sonra kendinizi geliştirmeniz çok önemli''
 

     Lekesiz, özellikle yabancı dil konusunda her bireyin çaba sarf etmesi gerektiğini ifade ederek, hayatın her safhasında insanın kendini geliştirmesi gerektiğini ifade etti.
     Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş ise her bireyin yeteneğine en uygun mesleği seçmesinin geleceği için vereceği en isabetli karar olacağını belirtti.
     Genç nüfusu düşünen bir Türkiye olduğunu vurgulayan Savaş, ülkede başta İŞKUR olmak üzere bütün kurumlar gençlerin istihdama katılması için imkanlarını seferber ettiğini, işverenleri gençlerin ayağına getirdiğini kaydetti.
     Savaş, rakiplerin önüne geçmek için fırsatların iyi değerlendirilmesini, kendini geliştirme ve yabancı dilin her zaman avantaj sağlayacağını belirtti.
     ATSO Başkanı Hikmet Çinçin de MKÜ ile birçok projede çalışma imkanı bulduklarını gençleri ve kadınları istihdama kazandırma ve sektörel eğitim alanında önemli aşamalar kaydedildiğini ifade etti.
     Çinçin, dünyanın ve Türkiye'nin en önemli iki sorunun terör ve işsizlik olduğunu, işsizlik çözüldüğü takdirde terörün da çözülebileceğini savundu.
     Gençlerin farkındalık yaratması gerektiğini belirten Çinçin, yabancı dil konusunda sadece İngilizce'nin değil Arapça'da da sorunun olduğunu yabancı dilde okuma yazma öğrenme nin çok önemli olduğunu kaydederek, MKÜ bünyesine Arapça Dili ve Edebiyatı bölümünün önemli bir ihtiyaç olduğunu aktardı.
     MKÜ Rektörü Prof. Dr. Hüsnü Salih Güder, Küreselleşme olgusunun istihdam alanında kariyer ve yükselmenin önemini daha da arttırdığını, başarıya odaklanma ve liderlik vasıfları işverenler açısından aranan en önemli özellikler olduğunu ifade etti.
 
 
     Her zaman kariyerinin zirvesindeki insanların örnek alınmasının önemine vurgu yapan Güder, bu organizasyonla kariyerinin zirvesinde olan uzmanların geçlere deneyimlerini aktaracağını kaydetti.
     İŞKUR Müdürü Ahmet Bulanık, MKÜ ev sahipliğinde düzenlen bu organizasyonun istihdam için çok büyük bir öneme sahip olduğunun altını çizdi.
     Konuşmaların ardından Sinpaş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Halil Erhan Ercivelek, ''Girişimcilik, liderlik ve CV hazırlama'' konulu konferansını verdi.
     Etkinliğe Milli Eğitim Müdürü Cafer Tulmaç, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Müdürü Mehmet Zülfi Camkurt, Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme (SHÇEK) İl Müdürü Mehmet Aydın ve birçok kurum müdürünün yanı sıra, özel sektör temsilcileri ve birçok öğrenci katıldı.
     Bu arada, Vali Lekesiz, Sinpaş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ercilek'e plaket verdi ve ardından stantları ziyaret ettiler.
HATAY KARİYER GÜNLERİ haberi 26 Mayıs 2011 00:00 tarihinde firmarehberim.com kaynak gösterilerek Yerel kategorisine Hatay tarafından  67900 kişi tarafından okunmuş 0 kişi tarafından beğenilip 0 kişi tarafından da beğenilmemiştir.

Hatay Firma Rehberi Firmanı Ücretsiz Ekle
Hatay Temsilcimiz olun Ek Geliriniz Olsun
Hatay Radyoları Canlı Radyo Dinle
Hatay İlanları Ücretsiz İlan Ekle
Hatay Yemek Tariflerini Ekle
Hatay Tvlerini Canlı İzle