HATAY KIRSALINDA KADININ STATÜSÜ KONFERANSI

 Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı (DOĞAKA) Genel Sekreteri Erdoğan Serdengeçti, kırsal alanda çalışan kadınların istihdama katılması için yapılan çalışma, Türkiye'de bir ilk olma özelliği gösterdiğini belirtti.
HATAY KIRSALINDA KADININ STATÜSÜ KONFERANSI
  Antakya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) toplantı salonunda düzenlenen konferans DOĞAKA, Mustafa Kemal Üniversitesi, (MKÜ) ve Devlet Planlama Teşkilatı (DPT) işbirliğinde gerçekleşti.
     Serdengeçti, yaptığı konuşmada, kadının istihdama kazandırılması ülkenin en önemli sorunlarından olduğunu, ajansın bu projeye sonuna kadar destek çıkacağını söyledi.
 
 
     İlk defa kırsal alanda yaşayan kadınların sorunlarının araştırıldığını belirten Serdengeçti şöyle devam etti:
     ''Araştırma bin 74 kadının üzerinden yapılmış ve bu çok önemli bir sayı. Kadının Türkiye'de istihdamdaki oranı maalesef Avrupa'nın çok altında yüzde 26'larda bulunuyor. Yakın zamanda Avrupa Birliği (AB) uyum yasaları kapsamında bu oranın Lizbon Kriterleri'ne göre yüzde 70'lerde olması gerekecek. Bu oranı yakalamak için tarımsal alandaki kadınların sorunlarına çözüm üretmek adına ajansımız gereken hibeleri vermeye hazır.''
     MKÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Koç ise proje ile kırsal alandaki kadının sorunları istihdama katılmamasının nedenleri ve katılması için getirilecek çözümler bulunmaya çalışıldığını belirtti.
     Kırsal alandaki atıl durumdaki kadının istihdama kazandırılması durumunda kadının ikinci planda kalma durumundan kurtulacağını ifade eden Koç, kadını istihdama kazandırmak için MKÜ olarak, kırsal alanda yaşayan kadının sosyo-kültürel, eğitim, sağlı, ekonomi,tarımsal üretimdeki rolü gibi konularda durum tespiti yapmak ve çözüm önerileri getirmeyi hedeflediklerini kaydetti.
 
 
     MKÜ Kadın Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (KADMER) Müdürü Yrd. Doç. Dr. Nazan Savaş da verdiği konferansta, Hatay ilinin tarımsal özelliklerini ortaya koyduktan sonra verdikten sonra proje hakkında bilgi verdi.
     Tıp Fakültesi, Halk Sağlığı Anabilim Dalı ve Ziraat Fakültesi ile işbirliği içerisinde projeyi yürüttüklerini kaydeden Savaş, araştırma ile kırsal alandaki kadının fotoğrafını çekmeye çalıştıklarını belirtti.
     Savaş, araştırmada bin 74 kadına ulaşıldığını, anket yolu ile yapılan araştırma ile kadınların eğitim durumu, evlilik yaşı, çocuk sayısı gibi bir çok konuya ışık tutmaya çalıştıklarını ifade etti.