Hatay Konuşan Mozaikler kitabı Hataylılarla buluştu.

 Kentin, ulusal ve uluslararası alanda tanıtımını sağlamaya yönelik önemli çalışmalar yürüten Hatay Valiliğinin, kültür hizmetlerine bir yenisini daha ekleyerek ''Hatay Konuşan Mozaikler'' kitabını kültür hayatına kazandırdığı bildirildi.
Hatay Konuşan Mozaikler kitabı Hataylılarla buluştu.
  Valilik Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, Hatay Valiliği Yayınları'ndan 2011 yılında çıkan ve 112 sayfadan oluşan kitabın içeriğinde 69 farklı mozaik çeşidi hakkında bilgiler verildiği belirtildi.
     Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz'in sunuş yazısı ile başlayan kitapta, ''Mozaik Kenti Antakya, Mozaik Yapım Tekniği, Hatay Arkeoloji Müzesi, En Eski Mozaik, Mozaiklerde İşlenen Konular'' gibi başlıkların yer aldığı ve okuyuculara mozaikler hakkında bilgi verildiğini kaydedildi.
     Konuyla ilgili olarak bir değerlendirme yapan Lekesiz, Anadolu'nun en eski yerleşim yerlerinden biri olan Hatay'ın, zengin turizm potansiyeli ve bu potansiyeli besleyen alabildiğine geniş ve yoğun kültürel değerleriyle özel bir il olduğunu ifade etti.
     Hatay'ın, tarihte sözü edilen 23 medeniyetin 13'ünün izlerini bünyesinde taşıdığını bildiren Lekesiz, kendisine hayranlık duyan imparatorlar ve gezginler tarafından ''Doğu'nun Kraliçesi'' olarak adlandırılan ilin, mozaikleri ile geçmişten günümüze bir başka zenginliği de üzerinde bulundurduğunu belirtti.
     Tarihi süreçte imparatorların, soyluların, tanınmış ve zengin kişilerin hayallerini süsleyen mozaik döşeli villa ve saraylardan her birinin eşsiz hikayelerini anlatan bu nadide eserlerin, tüm güzellikleriyle günümüze miras kaldığını dile getiren Lekesiz, kentin sahip olduğu eşsiz kültür mirasını yaşatmak ve daha geniş kitlelere tanıtmak amacıyla hazırlanan ''Konuşan Mozaikler'' kitabını, tüm Hataylıların beğenisine sunduklarını söyledi.